هدر

مهدی آثاریان، رییس هیأت مدیره انجمن صنفی ماکارونی اعلام کرد:

رقابت ارزان فروشی

اگر بخواهیم نام مدیران کم حاشیه صنعت غذا را نام ببریم، بی‌درنگ نام مهدی آثاریان، رییس هیأت مدیره انجمن صنفی ماکارونی به ذهن خطور می‌کند، مدیری که با نجابت مثال‌زدنی‌اش به‌عنوان یک پیشکسوت به‌دنبال رتق و فتق امور همکارانش در صنعت ماکارونی است. 
اگر بخواهیم نام مدیران کم حاشیه صنعت غذا را نام ببریم، بی‌درنگ نام مهدی آثاریان، رییس هیأت مدیره انجمن صنفی ماکارونی به ذهن خطور می‌کند، مدیری که با نجابت مثال‌زدنی‌اش به‌عنوان یک پیشکسوت به‌دنبال رتق و فتق امور همکارانش در صنعت ماکارونی است. 
اعتقاد راسخی به تشکل‌گرایی دارد و از پیشگامان تأسیس کانون انجمن‌های صنفی صنایع غذایی به‌شمار می‌رود. آنچه در پی می‌آید ماحصل گفت‌وگو با این مدیر سردوگرم چشیده صنعت غذا می‌باشد که با هم می‌خوانیم: 
 
از آنجایی‌که اقتصاد ایران وابستگی بسیاری به سیاست و مسایل بین‌المللی دارد، به‌عنوان نخستین پرسش بفرمایید صنعت ماکارونی چه آسیب‌هایی از تحریم در طول سال‌های اخیر دیده است؟
به‌طور کلی تحریم قیمت تمام عوامل تولید را برای کلیه زیربخش‌های صنعت بالا برده است و به‌طور اخص در صنعت ماکارونی قیمت مواد موردنیاز در بسته‌بندی به‌طور چشمگیری افزایش یافت. البته معتقدم پررنگ شدن پدیده «رانت» در طول 8 سال گذشته لطمه‌های بسیاری به تولید زده است. 
 
با توجه به عملکرد مثبت دولت تدبیر و امید و مذاکرات موفقیت‌آمیز با «1+5» که احتمال لغو تحریم‌ها را قوت بخشیده است، چه فرصت‌های تازه‌ای را برای صنعت ماکارونی متصور هستید؟
خوشبختانه تحریم اثرهای خیلی زیادی بر روی صنعت ماکارونی نداشته است و این صنعت به‌طور مستقیم درگیر مسایل پیرامونی تحریم نبود. بیشترین لطمه‌ای که به این صنعت وارد شد از سوی رانت‌هایی بود که متأسفانه وجود داشت، چرا که باعث شد تا نرخ ماکارونی در بازار یکنواخت نباشد. خوشبختانه در دولت یازدهم بسیاری از این رانت‌ها از بین رفته است که این رویکرد کمک بسیاری به تولیدکنندگان صنعت ماکارونی خواهد کرد. متأسفانه برخی رقبای صنعت ماکارونی، محصولات خود را کمتر از قیمت تمام شده عرضه می‌کردند که این مسأله به هیچ‌وجه منافعی را به مصرف‌کننده و تولید‌کننده نمی‌رساند و تنها توزیع‌کننده و مغازه‌دار از این رویه منتفع می‌شدند. من همیشه معتقد هستم باید به‌ روزی که رقابت ارزان فروشی حاکم شود غبطه خورد، چرا که به کلیت صنعت لطمه خواهد زد. از سوی دیگر معتقدم تبلیغات کمی درخصوص معرفی ماکارونی به مصرف کننده برای قرارگرفتن در سبد مصرفی صورت گرفته و شایسته است رسانه‌ها به‌خصوص رسانه ملی در این‌خصوص اهتمام لازم را داشته‌ باشند. 
 
امروز مصرف سرانه ماکارونی در کشور چه میزان است؟
هم‌اکنون به زحمت مصرف سرانه ماکارونی در ایران به 6 تا 5/6 کیلوگرم می‌رسد که به نسبت مقایسه با کشورهای همسایه که دو برابر کشور ما مصرف دارند بسیار پایین است. در کشورهای همجوار ایران هیچ کشوری مصرف سرانه کمتر از 10 کیلوگرم ندارد و حتی در برخی کشورهای همسایه مصرف  سرانه ماکارونی به 14 کیلوگرم هم می‌رسد. 
 
در راستای تأمین آرد مصرفی به‌طور اخص با چه مشکلاتی مواجه هستید؟
بدون شک آزادسازی گندم، آرد و نان می‌تواند نقش پررنگی در به‌ سامان رسیدن تأمین آرد برای تولیدکنندگان ایفا کند. متأسفانه برخی تولیدکنندگان دستشان به آرد سهمیه‌ای نمی‌رسد و این مسأله باعث ایجاد فضای نابرابر در بازار رقابتی شده است. در واقع در این قسمت نیز وجود «یارانه» باعث ایجاد «رانت» شده است. 
 
در زمینه میزان تولید امسال با سال گذشته چه تفاوتی داشته‌اید؟
حدود نصف ظرفیت صنعت ماکارونی در کشور خالی است، اما با این وجود هم‌اکنون بالغ بر 450 هزار تن ماکارونی در کشور تولید می‌شود. 
 
با توجه به این‌که در دو سال گذشته قیمت برنج در کشور تقریباً دو برابر شد، چرا صنعت ماکارونی از این فرصت برای ارتقای مصرف سرانه استفاده نکرد؟
درست است که قیمت برنج مرغوب داخلی تا دو برابر افزایش یافت، اما قیمت برنج‌های وارداتی پایین است و مانع استفاده صنعت ماکارونی از این فرصت شد.
(شماره 50 مجله اقتصاد سبز)

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه