هدر

مدیرعامل بانک کشاورزی:

خرید گندم بورسی می شود

مدیرعامل بانک کشاورزی با اعلام اینکه خرید تضمینی گندم در سال آینده از طریق بورس تأکید کرد که منابع لازم برای پرداخت مطالبات کشاورزان فراهم شده است.
مدیرعامل بانک کشاورزی با اعلام اینکه خرید تضمینی گندم در سال آینده از طریق بورس تأکید کرد که منابع لازم برای پرداخت مطالبات کشاورزان فراهم شده است. به گزارش خبرنگار ما، مرتضی شهیدزاده ضمن بیان این مطلب افزود: میزان گندم برداشتی از ابتدای فصل توسط کشاورزان سراسر کشور به 7 میلیون و950 هزار تن رسید که این میزان به ارزش 9 هزار و 300 میلیارد تومان خریداری شده است. وی اظهار داشت: مطالبات کشاورزان با توجه به تخصیص منابع و عاملیت بانک کشاورزی در کمترین زمان ممکن به حساب این افراد واریز شد و در واقع سیاست حمایت از گندمکاران شکل اجرایی به خود گرفت. وی افزود: طی سال‌های قبل پرداخت مطالبات گندمکاران تا پایان آبان و آذر‌ماه به‌طول می‌انجامید. شهید‌زاده ضمن تشریح عملکرد بانک کشاورزی، در پاسخ به سؤوال خبرنگار ایرنا درباره میزان نرخ سود ترجیحی بخش کشاورزی طبق بخشنامه بانک مرکزی و مطالبات معوق و ریسک اعتبارات بخش کشاورزی، افزود: براساس برنامه بانک مرکزی معیار نرخ‌ها مصوبه شورای پول و اعتبار است و نرخ‌های ترجیحی در ارتباط با اعتباراتی که به ما داده‌اند مربوط به صندوق توسعه ملی می‌شود. وی تصریح کرد: سال گذشته بانک کشاورزی از صندوق توسعه ملی 16 هزار و 700 میلیارد ریال در مناطق برخوردار 14 درصد و در مناطق کمتر توسعه یافته 10 درصد پرداخت کرده است. شهیدزاده گفت: این تسهیلات ارزان قیمت به بخش‌های مختلف کشاورزی از جمله توسعه گلخانه‌های صنعتی، توسعه پرورش ماهی در قفس و دامداری‌های صنعتی جهت کاهش مصرف انرژی و قیمت و ارایه تکنولوژی‌های جدید برای توسعه بخش کشاورزی ارایه شده است. وی افزود: برنامه امسال اختصاص 13 هزار میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت به بخش کشاورزی از صندوق توسعه ملی است که اگر میزان فروش نفت بیشتر شود فکر می‌کنم این مقدار بیشتر شود. وی درباره جذب اعتبارات صندوق توسعه ملی، گفت: با همکاری مسؤولانه صندوق توسعه ملی بیشترین مبلغ از این صندوق به بخش کشاورزی و بانک کشاورزی به مبلغ 17 هزار میلیارد ریال اختصاص یافته بنابراین مبلغ اختصاص یافته به بخش کشاورزی سال گذشته 2.5 برابر و جذب مبلغ بیش از 3 برابر سال 92 بوده است. وی درباره مطالبات معوق بانک کشاورزی نیز گفت: در سال گذشته 234 هزار و 621 میلیارد ریال از مطالبات معوق وصول شد که این میزان نسبت به سال ماقبل خود 16 درصد افزایش وصولی نشان می‌دهد که این امر بیانگر تعامل بانک کشاورزی و مشتریانش است. وی تصریح کرد: ما هر جایی که نیاز باشد قبل از آنکه دولت و مجلس تعیین تکلیف کنند، براساس سابقه کشاورزی با تولیدکنندگان مذاکره و بخشی از معوقات را به شکل نقدی و بخشی دیگر را تقسیطی دریافت می‌کنیم تا مشکلی برای تولیدکنندگان رخ ندهد. وی اضافه کرد: ما براساس دستورالعمل دولت گاها 100 درصد معوقات بانکی کشاورزان را یا بخشیده و یا تقسیط مجدد می‌کنیم. وی تصریح کرد: همچنین در برخی از مواقع سرمایه در گردش نیز به کشاورزان داده می‌شود تا تولیدکننده بتواند به چرخه تولید بازگردد و اشتغالزایی ایجاد کند.
 
 بانک کشاورزی به‌دنبال تملک املاک و اموال بدهکاران نیست 
مدیرعامل بانک کشاورزی گفت: سیاست جدید این بانک در ارتباط با بدهکاران عدم تملیک املاک آنان است و در‌صورتی که بدهکاران بدهی معوقه داشته باشند به هیچ‌وجه به سراغ تملیک اموال نخواهیم رفت، زیرا معتقدیم که با تعامل این‌کار راحت‌تر پیش خواهد رفت. مدیرعامل بانک کشاورزی در ارتباط با بخشودگی تسهیلات کشاورزان، اظهار داشت: بانک کشاورزی همچنین مبلغ 16 هزار میلیارد ریال را در سال 93 بخشیده است. وی اضافه کرد: سال گذشته بانک کشاورزی در حدود 253 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده که بیش از 96 درصد این تسهیلات مبلغی کمتر از 50 میلیون تومان بوده است.  وی درخصوص تصمیم‌گیری نرخ تسهیلات بخش کشاورزی، گفت: شورای پول و اعتبار باید در این ارتباط تصمیم بگیرد و براساس ماده 92 قانون برنامه پنجم هرگونه کاهش در نرخ تسهیلات را باید یارانه‌اش را دولت تأمین کند.
 
 ریسک اعتباری 5 درصدی بخش کشاورزی دراولویت برنامه‌ها
وی افزود: تا پایان سال 93 ریسک اعتبارات بخش کشاورزی حدود 98/7 درصد بوده که براساس سند راهبردی در نظر داریم ریسک اعتباری بخش کشاورزی را به استاندارد بین‌المللی 5 درصد برسانیم. 
 
 تغییر نظــام بانکـــداری  در پسا تحریم‌ها
شهیدزاده بانک کشاورزی را در همکاری بین‌المللی فعال عنوان کرد و افزود: سال 93 بیش از 3 میلیارد دلار گشایش اعتبارات اسنادی، بیش از 3/2 میلیارد دلار حواله‌های ارزی بابت واردات کالا و بیش از 535 میلیون دلار ثبت سفارش از طریق این بانک انجام شده است. وی تصریح کرد: برای پساتحریم در نظر داریم برنامه بکارگیری از ابزارها، تکنولوژی‌های جدید، تغییر در نظام بانکداری جدید برای توسعه در خدمات بخش کشاورزی و تولید داشته باشیم.
وی اظهار داشت: همچنین برای استفاده از منابع سایر نهادهای بین‌المللی از جمله آپراکا که اتحادیه اعتبارات روستایی کشاورزی آسیا و اقیانوسیه است با اهدافی از جمله توسعه پایدار، ارتقای سطح همکاری بانک‌ها، ایجاد شبکه نظام‌مند تبادل اطلاعات مالی و بانکی، تبادل کارشناس در میان اعضا در این اتحادیه حدود 70 عضو داریم.
 
 صندوق قرض‌الحسنه ویژه کشاورزان راه‌اندازی شد
مدیرعامل بانک کشاورزی از راه‌اندازی صندوق قرض‌الحسنه ویژه کشاورزان خبر داد و افزود: متأسفانه صندوق قرض‌الحسنه ویژه کشاورزان در دولت‌های نهم و دهم متوقف شده بود که با واقع‌بینی بانک مرکزی دولت یازدهم خوشبختانه امسال برنامه پشتیبانی از نهادهای کشاورزی، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت با کمک اعتبارات این صندوق انجام می‌شود.
وی درخصوص صندوق بیمه محصولات کشاورزی که زیرمجموعه بانک کشاورزی است، افزود: این بانک به‌عنوان یکی از بازوهای دولت برای پوشش ریسک در کنار بخش کشاورزی است که حدود 5 هزار و 300 میلیارد تومان منابع بانک که برای پرداخت خسارت کشاورزان در اختیار بیمه بود که تاکنون این مبالغ به ما پرداخت نشده است.وی تأکید کرد: دولت یازدهم این مبلغ را به‌عنوان بدهی به بانک کشاورزی پذیرفته و مقرر شده این مبلغ در بودجه سال آینده آورده و در اختیار بانک کشاورزی قرار گیرد.
 
برگزاری نخستین کمیته اجرایی آپراکا  در مهرماه سال‌جاری 
وی از برگزاری نخستین جلسه کمیته اجرایی این اتحادیه در مهرماه سال‌جاری واقع در بابلسر خبر داد و افزود: در این جلسه برای توسعه روابط و برخورداری از تسهیلات ارزان‌قیمت برای کشاورزان برنامه‌ریزی خواهیم کرد. به گفته وی، بانک کشاورزی میزبان اعضای این اتحادیه که 20 کشور جهان از جمله چین، هندوستان، اندونزی و روسیه عضو آن هستند، خواهد بود.
 
تخصیص 302 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی طی سال‌جاری 
وی با بیان آن‌که سال گذشته از منابع بانک کشاورزی حدود 280 هزار میلیارد ریال اعتبارات به بخش کشاورزی اختصاص یافت، پیش‌بینی کرد: امسال این رقم به 302 هزار میلیارد ریال افزایش یابد. وی، افزایش توان سرمایه‌گذاری برای توسعه بخش کشاورزی و به‌کارگیری بستر ارزی در صندوق توسعه ملی را از دیگر برنامه‌های بخش کشاورزی در سال 94 برشمرد و افزود: در حال حاضر حدود 500 میلیون دلار در صندوق توسعه ملی برای توسعه صنعت کشاورزی قرارداد بسته ایم و پیش بینی می‌شود که تا پایان سال این مبلغ به 5/1 میلیارد دلار تسهیلات ارزی افزایش یابد.
 
 تأسیس بانکی مشـابه بانک کشـــاورزی  فرض محال است
شهیدزاده افزود: سال گذشته سازمان بازرسی کل کشور با نظارت بر طرح‌های بانک‌های مختلف و بررسی آن بانک کشاورزی را برترین بانک انتخاب کرده و از لحاظ سلامت هم بانک کشاورزی در بین بانک‌ها برتر است. وی درباره تأسیس یک بانک مشابه بانک کشاورزی، گفت: تأسیس بانک جدید در بخش کشاورزی مشابه بانک کشاورزی تنها یک فرض محال  است.
 
 پرداخت اعتبارات خرد تا سقف 50 میلیون تومان طی سال‌جاری 
مدیرعامل بانک کشاورزی افزود: سال گذشته سامانه‌ای برای پرداخت اعتبارات خرد به کشاورزان طراحی شد که براساس آن در مدت زمان 48 تا 72 ساعت پس از درخواست متقاضی برای دریافت تسهیلات وام به کشاورزان پرداخت می‌شود. وی با اشاره به این‌که سال گذشته تا سقف 20 میلیون تومان امکان پرداخت از طریق این سامانه وجود داشت، گفت: امسال امکان پرداخت تا سقف 50 میلیون تومان وجود دارد. وی اضافه کرد: کشاورزان از طریق درخواست اینترنتی یا مراجعه به بانک‌ها می‌توانند از تسهیلات بانکی برخوردار شوند به‌طوری که 93 درصد وثیقه تسیهلات بانک کشاورزی برای کشاورزان وثایق منقول و کمتر از 7 درصد وثایق غیرمنقول است که تاکنون حدود 132 هزار و 468 میلیارد ریال تسهیلات بانکی را تمدید کرده‌ایم که این امر در راستای کمک به کشاورزان بوده است.
 
 جذب 50 هزار میلیارد ریال در بازار سرمایه 
مدیرعامل بانک کشاورزی گفت: این بانک 50 هزار میلیارد ریال از بازار سرمایه جذب کرده و براساس مقررات بورسی 30 درصد را در اوراق بهادار و 70 درصد را در توسعه بخش کشاورزی با نرخ‌های معتبر به کشاورزان وام داده است.
 
 تخصیص بیش از90 درصد منابع بانک کشاورزی به کشاورزان
مدیرعامل بانک کشاورزی گفت: بانک کشاورزی بانکی تخصصی است که بیش از 90 درصد منابع آن به کشاورزان اختصاص دارد.وی با بیان این‌که بانک کشاورزی دارای 1907 شعبه در سراسر کشور است، اظهار داشت: بیش از 700 شعبه این بانک در شهرستان‌ها وجود دارد که دو سوم منابع جمع‌آوری شده برای توسعه بخش کشاورزی دراختیار رؤسای این شعبات قرار می‌گیرد.
(شماره 51 مجله اقتصاد سبز)

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه