هدر

اکبر شریفی ، پیشکسوت صنعت آرد و نان تأکید کرد:

آرد و نـان در برزخ

مریم حق گو: صراحت لهجه و صداقت از خصوصیات بارز مهندس اکبر شریفی است، لذا همین خصوصیت سبب شده تا حرف‌های او به مزاق خیلی‌ها خوش نیاید.
مریم حق گو: صراحت لهجه و صداقت از خصوصیات بارز مهندس اکبر شریفی است، لذا همین خصوصیت سبب شده تا حرف‌های او به مزاق خیلی‌ها خوش نیاید.
 وقتی وی در آذرماه سال 86 شکست طرح نان صنعتی را با آن شیوه اجرا پیش‌بینی کرد خیلی‌ها از کارشناسان به وی خرده گرفتند که دیکته نانوشته غلط ندارد اما به‌رغم بازنشستگی در دوران نقاهت پس از بیماری همچنان برای آرد و نان کشور نگران است ولی نمره قبولی به این طرح نمی‌دهد و اعتقاد دارد طرح نان صنعتی سراب تولیدکنندگان نان بود. با هم ماحصل این گفت‌وگو را می‌خوانیم:
 
جنابعالی همیشه بر امر بهره‌وری اعتقاد داشتید لطفاً‌ کمی در این رابطه توضیح دهید و دلایل دور شدن صنعت نان ایران از این مقوله را توضیح دهید؟
در اقتصاد دولتی بهره‌وری مفهومی ندارد و به لحاظ این‌که تمام زیرمجموعه‌های دولت و بخش‌های خصوصی که متأثر از تصمیمات دولت هستند هزینه‌های خود را دستوری و از طریق ابلاغیه‌های دولت‌ها جبران می‌کنند لذا تلاشی در جهت کاهش هزینه‌ها و بهره‌وری نکرده و همواره طلب کار دولت و مصرف کننده باقی خواهند ماند و مقوله صنعت نان هم همانند سایر صنایع بوده و از این قانون تبعیت می‌کند. 
 
دلایل دوری 11 ساله از خودکفایی گندم چه بوده و چه راهکارهایی را برای خودکفایی دوباره متصور هستید؟
در دولت قبل هم در مقطعی (یکی دوسال) تولید قابل قبول وجود داشت و حتی در یکی از سال‌ها صادرات هم صورت گرفت ولی پایدار نبود چرا که تولید گندم در کشور ما رابطه مستقیم با میزان بارندگی و آن هم بارندگی‌های به‌موقع در مناطق دیم‌خیز دارد. 
 
لطفاً کمی در رابطه با طرح اصلاح قیمت نان توضیح دهید آیا این طرح از نظر شما موفق بوده است؟
طرح‌هایی‌ که تاکنون ارایه شده کامل نبوده و اساساً اصلاح قیمت‌هایی‌که دستوری و در آن انگیزه‌ای برای بهره‌وری وجود نداشته باشد کارساز نخواهد بود. 
 
آیا اجباری کردن استاندارد نان در کیفیت و ضعف آن تأثیرگذار خواهد بود؟
چنانچه موضوع سهمیه و سهمیه‌بندی استمرار یابد و عدم رقابت همچنان در تولید وجود داشته باشد دولتی‌ها صرفاً بر روی کاغذ آنرا خواهند آورد ولی منجر به نسخه مطلوب و مورد هدف نخواهد شد. 
 
به عنوان یکی از مخالفان سرسخت اجرای طرح نان صنعتی آینده این صنعت را با توجه به ناکامی‌هایش چگونه ارزیابی می‌کنید؟
نان سنتی و صنعتی همچنان به لحاظ حاکمیت بلامنازع دولت در خرید و فروش گندم و آرد و نام و قیمت‌گذاری با مشکلات مواجه و ناکام باقی خواهد ماند. 
 
لطفاً کمی در رابطه با واردات گندم به کشور توضیح دهید؟
واردات گندم با توجه به شرایط مطلوب منطقه‌ای و استراتژیکی و ترانزیتی که داریم به‌منظور کارآفرینی و ایجاد اشتغال و افزایش بهره‌وری و اصلاح کیفیت آن بخش از گندم‌های ضعیف کشور که قابلیت‌ مصرف نان را ندارند مطلوب است مشروط به این‌که تسهیلات لازم در زمینه صادرات فرآورده‌های جانبی آن هرچه بیشتر فراهم گردد. 
 
امسال با توجه به بارندگی‌های اخیر گمان می‌رود کشاورزی پرمحصول به‌ویژه در گندم داشته باشیم جنابعالی چه نظری دارید؟
امیدوارم زمستان به‌گونه‌ای نباشد که باعث یخ‌زدگی محصول شود و بارش‌های بهاری همچون پاییزی مطلوب باشد و دل کشاورزان عزیز را شاد و محصول خوبی داشته باشیم. 
 
چه دورنمایی را برای نان ایران متصور هستیم؟
نگران از این‌که این دولت نیز همچون دولت‌های گذشته نان را سیاسی و از اجرای اقدامات بنیادی فاصله بگیرید. 
 
با توجه به آزاددسازی آرد چرا هنوز نان با کیفیت به‌دست مردم نمی‌رسد؟
آرد و نان آزاد نشده و حالت برزخ را دارد و لذا نباید انتظار داشت معجزه‌ای صورت پذیرد. 
 
نظر جنابعالی در رابطه با تشکیل کارگروه‌ها ارتقای کیفیت و سلامت نان چیست آیا تشکیل این کارگروه‌ها مثمرثمر خواهد بود؟
برای دولتی‌هایی که بیکار هستند تشکیل این کارگروه‌ها خوب است چرا که غالباً اعضای این کارگروه مستقیم و غیرمستقیم دولتی و نقشی در تولید و سرمایه‌گذاری در این بخش ندارند مضافاً‌ این‌که اگر بهترین نسخه را هم که فراهم کنند. مافوق‌های سیاسی معمولاً فرمان اجرایی را صادر نخواهند کرد و نسخه‌ها بایگاهی خواهد شد که امید است با حضور جناب آقای دکتر کریمی بارقه‌های امید در این بخش روشن شود و آرد و نان کشور به سرانجام برسد. چرا ایران در بحث نان چه سنتی و چه صنعتی تا این حد ضربه‌پذیر است و در هیچ برهه‌ای از زمان نان با کیفیت نمی‌خورند؟
نگاه به مقوله نان همواره به‌عنوان یک کالای سیاسی بوده و این درصورتی است که این کالا اقتصادی است و بایستی دیدگاه‌ها نسبت به آن تغییر یابد. 
 
نانوایان سنتی اعتقاد دارند جوش شیرین گران شده، نانوایان در مصرف آن صرفه‌جویی می‌کنند و این‌که اگر خمیرمایه در نان اضافه شود باید دو برابر آن جوش‌شیرین مصرف شود نظرشما چیست؟
مصرف جوش‌شیرین به‌منظور تسریع در زمان پخت نان صورت می‌گیرد و خصوصاً در پخت‌های صبحگاهی جایگاه ویژه‌ای دارد چرا که با شیوه‌های موجود پخت که حداکثر نیم‌ساعت و یا کمتر قبل از پخت نانوایان جلوی چشم مشتری آرد را خمیر و نان می‌کنید چه انتظاری از کیفیت و عدم مصرف جوش‌شیرین دارید ولی جناب زراعتکار و همکارانشان در زمان تعیین قیمت نان با حذف جوش شیرین و جایگزین کردن خمیر مایه در زمان مدیریت اینجانب موافقت خود را اعلام داشته و بایستی هدف‌گذاری و به تعهدی که داده‌اند عمل نمایید چرا که مصرف خمیر مایه به‌جای جوش‌شیرین هم برای نانوایان متعهد صرفه اقتصادی خواهد داشت و هم برای مصرف‌کنندگان مفید و زیان نخواهد داشت. 
برای تولید کننده مصرف خمیر مایه باعث افزایش کیل خمیر و میزان نان تولیدی خواهد شد و برای مصرف‌کنندگان خواص فراوانی دارد که چنانچه اطلاع‌رسانی شود و مردم از خواص آن مطلع شوند هرگز از نان‌هایی‌که در آن جوش‌شیرین به‌کار رفته استفاده نخواهند کرد،چرا که: 
1-‌ مصرف خمیر مایه به‌جای جوش‌شیرین موجب بهبود کیفیت نان و افزایش زمان ماندگاری و نیز جلوگیری از ضایعات می‌شود. 
2-‌ سلامتی مصرف‌کنندگان تضمین می‌شود. 
3-‌ بهره‌وری را افزایش می‌دهد چرا که باعث کیل‌دهی بیشتر خمیر نان می‌شود و تعداد نانی که نانوا می‌تواند عرضه کند از سهمیه آن در اختیار بیشتر خواهد شد. 
4-‌ مصرف خمیر مایه باعث خوش عطر و طعم‌شدن نان تولیدی می‌شود. 
5-‌ در صورتی‌که از خمیر مایه استفاده شود و تخمیر مناسب صورت پذیرد و سبوس موجود در آن تخمیر شود مصرف نان و آن‌ هم نان‌های سبوس‌دار می‌تواند مفید باشد در غیر اینصورت زیان‌آور نیز خواهد بود و البته به این نکته باید توجه شود اگر می‌خواهیم نان سالم مصرف کنیم به‌ناچار بایستی به نان‌های ماکول بهای بیشتری هم پرداخت کنیم تا سلامتی را به‌دست آوریم.
 
(شماره 53 مجله اقتصاد سبز)

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه