هدر

دکتر مرتضی شهیدزاده، مدیرعامل بانک کشاورزی:

اولویت بانک کشاورزی پرداخت تسهیلات به زنجیره تولید است

نوشین جمشیدی: بانک‌ کشاورزی سال‌جاری توانست نسبت به سال گذشته دو برابر منابع بیشتری تأمین و بیش از 20 هزار میلیارد ریال بدهی به بانک مرکزی را تسویه کند. 
نوشین جمشیدی: بانک‌ کشاورزی سال‌جاری توانست نسبت به سال گذشته دو برابر منابع بیشتری تأمین و بیش از 20 هزار میلیارد ریال بدهی به بانک مرکزی را تسویه کند. 
به گزارش خبرنگار ما دکتر مرتضی شهیدزاده، رییس هیأت مدیره و مدیرعامل بانک کشاورزی در نشستی به‌مناسبت دهه مبارک فجر در وزارت امور اقتصادی و دارایی ضمن بیان این خبر افزود: اولویت بانک کشاورزی در پرداخت تسهیلات متناسب با سیاست وزارت جهادکشاورزی متوجه زنجیره تولید است و صنایع تبدیلی و تکمیلی به‌عنوان بخشی از این زنجیره در اولویت قرار دارد. 
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار «اقتصاد سبز» مبنی بر اجرایی نشدن قانون اختصاص 25 درصد تسهیلات تکلیفی بانک‌های دیگر به بخش کشاورزی گفت: در حال حاضر بیش از 95 درصد از تسهیلات بخش کشاورزی توسط بانک کشاورزی پرداخت می‌شود و با توجه مصوبه دولت مبنی بر این‌که 25 درصد تسهیلات تکلیفی سایر بانک‌ها باید در بخش کشاورزی پرداخت شود امیدواریم در سال آینده  در فضای پساتحریم، با ورود تکنولوژی و افزایش راندمان بخش کشاورزی و با هماهنگی بانک مرکزی، این امر محقق شود و بانک کشاورزی نیز با در اختیار داشتن 1400 کارشناس رسمی دادگستری، آمادگی خود را برای نظام بررسی، ارزیابی و نظارت طرح‌های کشاورزی به سایر بانک‌ها اعلام کرده است. وی تصریح کرد: بانک کشاورزی با بیش از 80 سال سابقه، همواره از سیاست‌های راهبردی وزارت امور اقتصادی و دارایی، دستورالعمل‌های  بانک مرکزی و سیاست‌های وزارت جهاد‌کشاورزی که در حقیقت سیاست‌های اجرایی  دولت تدبیر و امید در بخش کشاورزی است‌، پشتیبانی مالی کرده و آنها را به اجرا در می‌آورد. وی در رابطه با فعالیت‌های بین‌المللی بانک کشاورزی اظهار داشت: یکی از فعال‌ترین بخش‌های بین‌المللی بانکی در دوره قبل و بعد از تحریم متعلق به بانک کشاورزی بوده است. وی افزود: در دوران تحریم فعالیت ارزی این بانک 3 برابر شده بود زیرا تنها در سال گذشته 9 میلیارد دلار گشایش LC  توسط بانک کشاورزی انجام شد.
شهید‌زاده در ادامه گفت: بلافاصله پس از لغو تحریم‌ها و آغاز اجرای برجام، روابط کارگزاری بانک کشاورزی با 25 بانک اروپایی به حالت عادی بازگشت و در حال حاضر بخش بین‌الملل ما به‌عنوان یک بخش برتر در سیستم بانکی، ‌رکورددار فعالیت‌های بین‌المللی است. وی افزود: در این مدت کوتاه، مدیران عامل بیش از 40 بانک خارجی درخواست همکاری با بانک کشاورزی را داشته‌اند و این بانک به‌عنوان بانک برتر در رأس فهرست آنها قرار داشته اشت.
وی تصریح کرد: در کنار ادامه فعالیت‌های بین‌المللی، رایزنی برای گشایش فاینانس و ریفاینانس، صدور ویزا کارت و مستر کارت، ارتقای عملیات بین‌الملل بانکی از طریق جذب علم و ورود تکنولوژی برتر دنیا و تلفیق آن با تجربیات گذشته با تأکید بر استفاده از سرمایه‌گذاران داخلی در دستور کار دولت و بانک کشاورزی قرار دارد. شهیدزاده در مورد جذب بازارهای روسیه گفت: پیرو قرارداد‌های شیلاتی و لبنیاتی بین وزارت جهاد‌کشاورزی و کشور روسیه، بانک کشاورزی از فعالیت‌های صادراتی مربوطه حمایت مالی خواهد کرد.وی افزود: عضویت بانک کشاورزی در سوئیفت ‌طی سال‌های تحریم لغو نشده بود و در حال حاضر نیز به روز‌ترین نسخه سوئیفت را در اختیار داریم و در مدت کوتاهی که از اجرای برجام می‌گذرد حدود 40 میلیون دلار گشایش اعتبار اسنادی انجام داده‌ایم. شهیدزاده‌ در مورد پرداخت تسهیلات ارزی گفت: با صندوق توسعه ملی قراردادی 5/1 میلیارد دلاری داریم و درحال حاضر 750 میلیون دلار برای توسعه گلخانه‌ها تخصیص یافته که  به طرح‌هایی که تولیداتشان به صادرات منجر شود پرداخت  خواهد شد.
دکتر شهید‌زاده در پاسخ به این پرسش که تیرگی روابط با عربستان و برخی کشورها چه تأثیری بر بازار فروش محصولات کشاورزی خواهد داشت، گفت: دولت جمهوری اسلامی در حال توسعه صادرات در کل جهان است و چنانچه استانداردهای علمی تولید را رعایت کنیم با توجه به پتانسیل‌های بالای موجود، وابسته به ارتباط با یک یا چند کشور نخواهیم بود و بازار صادرات خود را توسعه خواهیم داد. بر اساس این گزارش دکتر شهید‌زاده در بخش دیگری از این نشست خبری درباره افزایش سرمایه بانک کشاورزی ضمن قدردانی از پیگیری و تلاش‌های دکتر طیب‌نیا، مهندس حجتی، دکتر سیف و دکتر نوبخت که به‌صورت جدی به‌دنبال تحقق افزایش سرمایه بانک‌ها و در راس آنها بانک کشاورزی هستند، گفت: در تاریخ بانک کشاورزی، این میزان توجه به این بانک بی‌سابقه بوده است. وی افزود: با توجه به اولویت‌دهی دولت به بخش کشاورزی، بیشترین رقم افزایش سرمایه در برنامه ششم برای این بانک پیشنهاد داده شده و  از محل فروش اموال دولتی نیز بیشترین میزان برای افزایش سرمایه به بانک کشاورزی تعلق گرفت و سرمایه این بانک  را به 23000 میلیارد ریال رساند. 
شهیدزاده  همچنین تصریح کرد: از آنجا که تسهیلات به طرح‌های دارای توجیه اقتصادی تعلق می‌گیرد لذا در طرح‌ها بخشی از هزینه‌ها برای آموزش در نظر گرفته می‌شود و معرفی شدگان از لحاظ صلاحیت علمی و عملی و طرح از لحاظ اقتصادی بررسی می‌شوند تا علاوه بر تضمین موفقیت طرح،  بهداشت اعتباری نیز رعایت شود.
دکتر شهید‌زاده در ادامه سخنان خود، از اجرای طرح قیمت تضمینی به‌جای خرید تضمینی توسط دولت در سال آتی خبر داد و گفت: به‌دنبال اجرای موفق طرح خرید تضمینی گندم که با حمایت دولت توسط بانک کشاورزی انجام شد، طرح قیمت تضمینی که در سال‌جاری به‌صورت آزمایشی در خوزستان اجرا شده است، سال آینده در سطح کشور و برای محصولات کشاورزی استراتژیک غیر از گندم با حمایت بانک کشاورزی اجرا خواهد شد.
وی اظهار داشت: بانک کشاورزی برای پشتیبانی از ورود فناوری برتر، با همکاری صندوق توسعه ملی، منابع ارزان قیمت را در اختیار بخش خصوصی قرار خواهد داد. دکتر شهیدزاده در‌باره سفر به استان‌های سیستان و بلوچستان و کردستان گفت: سعی کرده‌ایم بیشترین سفرهای استانی را انجام دهیم و منطقه سیستان و بلوچستان و ساحل مکران به‌دلیل بنادر آزاد، امکان آبزی‌پروری و تولیدات کشاورزی، ‌دارای ظرفیت‌های بالایی برای برنامه‌ریزی‌های آتی هستند‌ و امیدوارم طبق توافقی که با وزارت جهاد‌کشاورزی داشته‌ایم از 20 هزار میلیارد اعتبار تخصیص یافته برای گسترش گلخانه‌ها، بخشی از آن در این استان توسط بخش خصوصی جذب شود. وی افزود: برای منطقه آزاد تجاری که دولت در کردستان تصویب کرده است برنامه‌هایی برای توسعه و حمایت مالی داریم  که پرداخت تسهیلات ارزان قیمت برای احداث قریب به 48 گاوداری 30 راسی و همچنین احداث گلخانه از جمله این برنامه‌ها هستند.
(شماره 55 مجله اقتصاد سبز)

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه