هدر

«اقتصاد سبز» از جلسه سندیکای کنسرو ایران با مهندس ابویی معاون وزیر صنعت ، معدن،تجارت گزارش می دهد:

مالیات بر ارزش افزوده فاقد کارکرد چند وجهی است

مهندس زهرا گیو : به‌منظور بررسی مسائل و مشکلات صنایع کنسرو ایران جلسه‌ای با حضور مهندس ابویی‌مهریزی معاون برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، احمد آزادمرد، رییس سندیکای صنایع کنسرو ایران، بهروز فروتن مشاور عالی سندیکا، مسعود بختیاری نایب رییس، محمد میررضوی دبیر سندیکا، محمد ظهیر عضو هیأت مدیره سندیکا و شرکت می ماس امید فهندژ عضو هیأت مدیره سندیکا و مدیرعامل یک و یک، حسین صرافان مدیر هلدینگ صنایع غذایی میعاد، مظفر عبداله مدیرعامل مجتمع کشت و صنعت روژین تک، دکتر پرویز کرباسی مدیر مرکز تجاری ایران در سودان و خانم دکتر ادراکی مشاور مهندس ابویی مهریزی برگزار شد. 
مهندس زهرا گیو : به‌منظور بررسی مسائل و مشکلات صنایع کنسرو ایران جلسه‌ای با حضور مهندس ابویی‌مهریزی معاون برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، احمد آزادمرد، رییس سندیکای صنایع کنسرو ایران، بهروز فروتن مشاور عالی سندیکا، مسعود بختیاری نایب رییس، محمد میررضوی دبیر سندیکا، محمد ظهیر عضو هیأت مدیره سندیکا و شرکت می ماس امید فهندژ عضو هیأت مدیره سندیکا و مدیرعامل یک و یک، حسین صرافان مدیر هلدینگ صنایع غذایی میعاد، مظفر عبداله مدیرعامل مجتمع کشت و صنعت روژین تک، دکتر پرویز کرباسی مدیر مرکز تجاری ایران در سودان و خانم دکتر ادراکی مشاور مهندس ابویی مهریزی برگزار شد. 
در ابتدا احمد آزادمرد، رییس هیأت مدیره سندیکای کنسرو ضمن اشاره به برداشتن تحریم‌ها گفت: ما اکنون باید آماده ورود به بازار جهانی باشیم و این نیاز به برنامه‌ریزی دقیق دارد زیرا با رقبایی مواجه هستیم که سال‌هاست در این بازار حضور دارند. در ادامه وی افزود: افرادی‌که در صنعت غذا فعالیت دارند افرادی مؤمن هستند و جز به سلامت مردمی ‌نمی‌اندیشند، اما با مشکلات بسیاری دست به گریبان هستند، یکی از مشکلات اساسی صنایع غذایی نقدینگی است. صنایع غذایی بیشترین سهم در اقتصاد کشور را دارد اما کمترین تسهیلات متوجه این صنعت است. در کشورمان گاهی محصولات وارداتی را مشاهده می‌کنیم که قیمت آن ارزان‌تر از تولید داخلی است. واحدهای صنایع غذایی خیلی وقت‌ها با چک‌های برگشتی مواجه می‌شوند ولی بانک‌ها به این واحدها تسهیلات نمی‌دهند و ما از جنابعالی می‌خواهیم در برنامه‌ریزی‌های کلان به این مشکل صنعت توجه کافی مبذول دارید.
وی در ادامه به مشکل بازنشستگی سخت و زیان‌آور برای کارگران شاغل در بخش صنایع غذایی اشاره کرد و گفت: وقت آن است که به این موضوع مهم نیز رسیدگی شود. بهروز فروتن مشاور عالی سندیکای کنسرو ایران در ادامه جلسه یادآور شد: صنعت غذا پیشقراول یک تفکر و اندیشه صنعتی است در نتیجه باید به صنایع غذایی و کشاورزی توجه ویژه‌ای شود. وی پیشنهاد داد : بهره‌گیری از تسهیلات صندوق ذخیره ارزی با بهره بسیار کم بود جبران آن به شکل صادرات محصول و تولید بیشترمی تواند کمکگ بزرگی به این حقیقت کند. فروتن در رابطه با ارزش افزوده اظهار داشت: به‌نظر می‌رسد ما مأموران وصول اداره دارایی شده‌ایم به‌جای آنکه چون جوامع دیگر صنعتی این مالیات از مصرف کننده نهایی دریافت شود از تولیدکنندگان گرفته می‌شود. حتی خیلی از واحدهای دولتی نمی‌خواهند ارزش افزوده در اسنادشان ثبت شود. وی ادامه داد:ارزش افزوده سود نیست بلکه ضرر به توان صنعت کشور است، ارزش افزوده به‌صورت بخشی نگری در‌خصوص صنایع غذایی اعمال می‌شود. جناب مهریزی از جنابعالی می‌خواهیم که قانون ارزش افزوده را از بخش‌نگری خارج کنید. اگر واحد صنایع غذایی هویت اقتصادی نداشته باشد جایگاهی ندارد. ما حامل یک اتفاق هستیم و نه عامل اتفاق. صنعت غذا به‌صورت سطحی بسیار گسترده است اما محتوای داخلی آن ضعیف است.
مسعود بختیاری نایب رییس سندیکای صنایع کنسرو ایران ضمن تبریک به فرجام رسیدن برجام به طنز اشاره کرد، قضیه اینجاست که بازگشت به 10 سال گذشته را تبریک می‌گوییم.
وی افزود: فضای کسب و کار  در کشور بسیار تیره و تار است. هیچ شاهدی بهتر از بررسی قانون بهبود فضای کسب و کار نیست. این قانون در سال 1390 به تائید شورای نگهبان رسیده است. مواد 2 و 3 قانون می‌گوید، دستگاه‌های اجرایی کشور موظف هستند مواد مربوط به قوانین کسب و کار را با نظر تشکل‌ها به سرانجام برسانند. بختیاری گفت : وزارت بهداشت در‌خصوص درج نشانگرها بر روی محصولات غذایی به‌نظر کارشناسی صاحبان صنعت در خصوص این مطلب توجه نکرده است. وی سپس به مغایرت کارمزدهای تعیین شده از سوی سازمان استاندارد اشاره کرد و گفت : در صنعت کنسرو به‌دلیل تنوع محصولات این مغایرت تأثیر بیشتری می‌گذارد. همچنین نبود اطلاعات آماری را از دیگر نقاط ضعف مواد قانونی دانست.
بختیاری در رابطه با انتظارات سندیکای کنسرو گفت: ‌ اعتبار بخشی به تشکل‌ها از طریق واگذاری صدور مجوز فعالیت واحدهای تولیدی به تشکل‌ها، سامان بخشی امر نظارت بر غذا و عمل به تفاهمنامه وزارت بهداشت و سازمان استاندارد، ‌ حذف نظام قیمت‌گذاری دستوری،‌ صیانت و احترام به تولیدکنندگان و پرهیز از برخوردهای آمرانه و نگاه تحقیرآمیز به فعالان اقتصادی کشور و تجلیل از تولیدکنندگان راستین و بزرگ کشور به‌عنوان چهره‌های ماندگار به‌منظور ترویج فرهنگ احترام به کار و کارآفرینی از جمله خواسته های سندیکا است.وی در پایان سخنانش گفت : تشکیل ستاد ویژه رفع تحریم‌های ظالمانه دولتی علیه صنعت و ترجیحاً مشاور این ستاد نیز آقای دکتر ظریف باشند. حسین صرافان،   مدیر هلدینگ صنایع غذایی میعاد نیز به مسأله ارزش افزوده اشاره کرد و گفت: سنگ‌اندازی بابت ارایه تسهیلات از مشکلات اساسی ما است به‌عنوان مثال در مقابل اعطای تسهیلات درخواست 80 درصد وثیقه دارند با 20 درصد سپرده، حال از کجا باید چنین وثیقه‌ای را تأمین کرد، کسی پاسخگو نیست. دکتر پرویز کرباسی مدیر مرکز تجاری ایران در سودان   اتاق تعاون سیستمی را طراحی کرده است که محصول کشاورزان را بانک خریداری می‌کند و سپس در انبار نگاهداری می‌کند و به‌موقع وارد بازار می‌کنند. این سیستم و روش می‌تواند در صنعت غذا هم کاربرد داشته باشد.
وی ادامه داد: پیشنهاد مشخص سندیکا  این است که به‌منظور به روز رسانی استانداردها سندیکای صنایع کنسرو به‌عنوان دبیرخانه یک همایش بین‌المللی باشد و از FAO و سازمان‌های جهانی تمام تولیدکنندگان داخلی، وزارت بهداشت، اداره استاندارد، سازمان غذا و دارو دعوت کنیم و این حمایت جنابعالی را می‌طلبد. محمد میررضوی، دبیر سندیکای کنسرو ایران در ادامه متذکر شد: قبل از این‌که واحدی بخواهد پروانه بهره‌برداری دریافت کند عضویت آنها را در اتحادیه یا سندیکاها بخواهید چون ما می‌توانیم بازوی اجرای قوی در شناسایی واحدهای خوب و برندهای معتبر در وزارت صنعت معدن و تجارت باشیم. امیر فهندژ عضو هیأت مدیره سندیکای کنسرو ایران و مدیر عامل شرکت یک و یک با بیان اینکه اکنون همه از برداشته شدن تحریم‌ها خوشحالند گفت : این احتمال وجود دارد که بسیاری از سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان داخلی به سمت کشورهای دیگر بروند. با این فضای کسب و کار بعید می‌دانم اتفاق خوبی بیفتد زیرا کشورهای دیگر با ارایه امکانات بهتر و روانسازی تسهیلات   این احتمال گریز سرمایه از کشور وجود دارد.
وی ادامه داد :تحریم می‌تواند اثر معکوس هم داشته باشد. صنعت کنسرو کمک بزرگی برای صنایع کشاورزی است و پیشنهادم این است با حمایت آن از اتلاف منابع کشاورزی جلوگیری به‌عمل آید. فهندژ گفت : بیش از 60 درصد از صنایع در شهرک‌های صنعتی تعطیل شده‌اند و بقیه نیز با کمتر از نیمی از ظرفیت کار می‌کنند، از سویی دیگر پلمپ شدن کارخانجات توسط سازمان امور مالیاتی تبعات بسیار جبران‌ناپذیری برای تولید دارد هرچند همه به دادن مالیات و ارزش افزوده احترام می‌گذاریم، درست و به حق اجرا شدن آن مورد‌نظر ما است، هیچ‌کس با پرداخت مالیات تعارض ندارد. مدیر عامل یک و یک گفت :در تمام دنیا ارزش افزوده 70 یا 80 سال طول کشید تا به تکامل رسید، در کشور ما هنوز در ابتدای راه است و می‌خواهیم در فاصله چندسال به آنها برسیم. برای خیلی از واحدهای کوچک تولیدی مسأله ارزش افزوده نفس‌گیر است.
وی ادامه داد:بسیاری از این اتفاقات که در چند سال اخیر افتاد اساساً ربطی به تحریم‌ها ندارد، مانند ورود خیلی از محصولات از کشورهای دیگر و عرضه آن در بازار به قیمت ارزان‌تر. ایران می‌تواند از فرصت پیش‌آمده برای روسیه بهره‌برداری کند و ما قابلیت صادرات در بخش صنایع غذایی داریم. سید مظفر عبداله مدیرعامل مجتمع کشت و صنعت روژین تاک کرمانشاه،  صادرکننده نمونه، ادامه داد:  36 میلیون دلار صادرات داشته‌ام 450 نفر در بخش صنعتی، 600 هکتار زمین و 3600 کشاورز تحت پوشش دارم. من در دو بخش صنعتی و کشاورزی مشغول کار هستم.
وی گفت :فاجعه‌ای که اکنون در کشور حاکم است بسیار بالاتر از این سخن‌هاست. ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که قانون تصویب می‌شود. قوه مجریه اجرا نمی‌کند و مجلس هم سکوت می‌کند. نمونه آن یارانه‌ای است که تصویب شد و هیچگاه پرداخت نشد. بزرگترین مشکل ما عمل نکردن است. ما هم قربانیان دولت نهم هستیم صنعتی‌ها سه تیره هستند یک عده که از بین رفتند، عده دیگر در حال سکرات هستند و ما که مانده‌ایم از سونامی فرار کرده‌ایم. وی ادامه داد:بنده 8 سال است سرمایه‌گذار خارجی آورده‌ام ولی هرگز نتوانستم پول آن را بپردازم مشکل نقدینگی همه را به ستوه آورده است. ما از آمریکا صدمه نخورده‌ایم ما از آمریکای داخل نابود شدیم ما آنرا مستمسک قرار دادیم مدیران ارشد حساب ما را رسیدند. سرمازدگی باعث شد 20 هزار تن محصول گوجه روژین یخ زد، پس از بررسی نوشتند باید زودتر می‌چیدید که یخ نزند. پیشنهاد من به‌طور کامل اینست که هرآنچه می‌گویید عمل کنید. به قول ملک الشعرای بهار: این شعله سوزان که برآمد از چپ و راست از ماست که برماست. محمد ظهیر عضو هیأت مدیره سندیکای کنسرو ایران  و مدیرعامل شرکت « می ماس» نیز گفت: پیش‌بینی کارشناسان این است که نفت به زیر 20 دلار سقوط می‌کند بنابراین درآمد کشور بسیار اندک خواهد شد. صنایع کمپوت و کنسرو بسیار بسیار مظلوم واقع شده است. برای اولین‌بار شرکت نستله را با 45 میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی وارد ایران کردیم. یک شرکت کنسرو سوئیسی وقتی برای سرمایه‌گذاری به ایران آمد مشکل اساسی‌اش شکل خروج پول از ایران بود و این مشکل باید توسط بانک مرکزی حل می‌شد. وی ادامه داد:صنایع کمپوت و کنسرو می‌تواند بسیار ارزآور باشد ما باید جزو کشورهایی باشیم که بتوانیم صادر کنیم و یکی از کارهایی که وزارت صنایع و وزارت کشاورزی می‌تواند انجام دهد استفاده از کدهایی است برای آنکه بتوانیم با تعرفه‌های کم صادر کنیم.
مهندس ابویی‌مهریزی، در پایان جلسه گفت: من همیشه از دریافت تجربیات کارشناسان بهره مناسب گرفته‌ام و این کمترین هزینه و بیشترین فایده را داشته است. من در زمانی‌که مدیر‌کل صنایع غیرفلزی بودم نقطه قوت ما استفاده از نظرات سندیکاها و انجمن‌ها بود و همیشه پرچالش‌ترین موضوع یارانه است البته تصمیم‌سازی‌ها با رعایت قانون انجام شد.
وی تاکید کرد:از اصول کاری من همیشه مراجعه به مردم بوده ، مگر می‌شود خدمتگزار بوده و از مخدوم نپرسید. من نظرات و تصمیم‌گیری‌های انجمن‌ها وتشکل‌ها را همیشه قبول داشته و دارم تقارن این جلسه با به انجام رسیدن برجام مبارک است.ابویی گفت :‌متأسفانه تحریم‌ها طی چندسال گذشته آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورده است. نحوه مدیریت نادرست کشور نیز مزید بر علت شد که برون رفت از این حالت، نیاز به عزم جدی همگان و صرف وقت و هزینه بسیار دارد. در حال حاضر همه در یک کشتی نشسته‌ایم و سرنوشت همه ما بخش‌های دولتی و خصوصی به‌هم گره خورده است. وی تصریح کرد:دولت برای دوران پساتحریم برنامه دارد اما بخش خصوصی نیز باید همراهی کند. دولت بیشتر نقش حمایتی و مراقبت و رصد اوضاع را به‌عهده دارد و این بخش خصوصی است که باید مشارکت و حضور جدی داشته باشد. این تشکل‌ها هستند که باید برنامه‌ریزی داشته باشند. تشکل‌ها باید دراین زمینه بیشتر خود را تقویت کنند و در برنامه‌ریزی‌های کلان کشور مشارکت فعالانه داشته باشند. در برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت یکی از بخش‌های پیش‌بینی شده صنعت غذایی کشور می‌باشد که تشکل‌های صنایع غذایی باید در تدوین این راهبردها مشارکت داشته باشند.
معاون وزیر صنعت ،معدن و تجارت ادامه داد:مشکل نقدینگی مطالبه به حقی است و شخص آقای وزیر پیگیر این مسأله هستند اما واقعیت این است که بانک‌ها با محدودیت منابع مواجه هستند اما امید داریم با برنامه‌هایی که دولت دارد شاهد گشایشی در این امر باشیم.وی گفت : در مورد ارزش افزوده نظرم اینست که روش‌های بهتری از روش موجود نیز وجود دارد و نهایتاً این مالیات را باید مصرف کننده پرداخت کند. در دنیا مالیات ارزش افزوده کارکرد چندوجهی دارد، یعنی جدای از بحث درآمدزایی مدیریت مصرف کالاها را نیز اعمال می‌کند به این‌صورت که برای کالاهای زیان‌رسان مانند سیگار و مشروبات الکلی ارزش افزوده بیشتری محاسبه می‌شود و برای محصولات مفیدی مانند شیر و ماهی مقدار کمتری در نظر می‌گیرند. اما به نظر می‌رسد بحث مالیات بر ارزش افزوده در کشور فارغ از جامع‌نگری صرفا با نگاه درآمدزایی برای دولت دیده شده است. حال آنکه می‌توان کلان‌تر به مسأله نگاه کرد و مدیریت مصرف را نیز مدنظر قرارداد. وی ادامه داد :در‌خصوص اعتبار‌بخشی به انجمن‌ها  به نظر من آنها باید دو خصوصیت داشته باشند ابتدا باید صاحب فکر و اندیشه باشند و دوم این‌که باید ثابت قدم و پایدار باشند و صحنه را زود ترک نکنند و خسته نشوند تا به نتیجه برسند. ابویی تصریح کرد:در مورد فضای کسب وکار شرایط رو بهبود است. درحال حاضر در رتبه 118 قرار داریم و هدف‌گذاری کرده‌ایم که در سال 1399 به رتبه 80 دست یابیم که البته کار بسیار سختی است. دستور‌العمل‌های مجوز کسب و کار نیز تسهیل شده است. حمایت از برندها هم در دستور کار وزارت صنعت قرار دارد و هم در حیطه عملکرد سازمان توسعه تجارت دیده شده  است.ابویی تاکید کرد:من معتقدم که باید سازوکاری اندیشیده شود تا سندیکا، آزمایشگاه اکرودیته داشته باشد و به تدریج کنترل بازار در این بخش به سندیکای صنایع کنسرو واگذار گردد. در مذاکرات با هیأت‌های تجاری خارجی ما چند شرط گذاشته‌ایم. اولویت با سرمایه‌گذاری مشترک است، حداقل 30درصد تولیدات باید صادر شودو انتقال تکنولوژی انجام شود.وی در پایان گفت : ما بیش از 10 سال با دنیا مذاکره نکرده‌ایم و از ادبیات اقتصاد جهانی فاصله گرفته‌ایم باید به سمت گفتمان دیپلماسی اقتصادی پیش رویم ودر‌خصوص نظام قیمت‌گذاری ما به شرایط بازار آزاد و نظام عرضه و تقاضا اعتقاد داریم.
(شماره 55 مجله اقتصاد سبز)

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه