هدر

حسین حدادی، دبیر انجمن علوم و فناوری غلات در گفت‌وگو با «اقتصاد سبز» پیشنهاد داد:

رتبه‌بندی نانوایی‌ها

مقوله آموزش و ارتقای کیفیت یکی از مهمترین راهکارهای ارتقای تولید نان کشور به‌شمار می‌رود و از این‌رو به‌طور حتم تقویت انجمن‌ علمی غلات می‌تواند گام بلندی در راستای زدودن نارسایی‌های تاریخی بخش به‌شمار رود. جهت اطلاع از آخرین وضعیت انجمن علوم و فناوری غلات بی‌مناسبت ندیدم تا پای صحبت مهندس حسین حدادی، دبیر انجمن علمی علوم و فناوری غلات بنشینیم که ماحصل این گفت‌وگو را با هم می‌خوانیم: 
مقوله آموزش و ارتقای کیفیت یکی از مهمترین راهکارهای ارتقای تولید نان کشور به‌شمار می‌رود و از این‌رو به‌طور حتم تقویت انجمن‌ علمی غلات می‌تواند گام بلندی در راستای زدودن نارسایی‌های تاریخی بخش به‌شمار رود. جهت اطلاع از آخرین وضعیت انجمن علوم و فناوری غلات بی‌مناسبت ندیدم تا پای صحبت مهندس حسین حدادی، دبیر انجمن علمی علوم و فناوری غلات بنشینیم که ماحصل این گفت‌وگو را با هم می‌خوانیم: 
دو دوره به‌عنوان دبیر انجمن علوم و فناوری غلات ایران در حال فعالیت هستید لطفاً گزارشی از عملکرد هیأت مدیریت قبلی ارایه دهید و بفرمایید برای این دوره چه برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده است؟ 
از آنجایی‌که این انجمن تحت نظارت وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری می‌باشد، به‌همین دلیل حجم اصلی فعالیت‌های انجمن بایستی در حوزه پژوهش، تحقیق و مطالب علمی باشد. یکی از موضوعاتی که از اهداف اصلی انجمن می‌باشد کمیته‌های تخصصی و کاربردی در زمینه‌های مختلف غلات و فرآورده‌های آن است که در واقع یاری دهنده هیأت مدیره، در تدوین اهداف 5 ساله و 10 ساله استراتژیک انجمن می‌باشند در زیر کمیته‌های تخصصی انجمن را به اختصار نام می‌برم:  کمیته گندم، آرد، نان – کمیته پژوهش و تحقیق و ارتباط با صنعت – کمیته افزودنی‌ها و بهبوددهنده‌ها – کمیته فرآورده‌های غلات – کمیته بین‌الملل  یکی از مهمترین آنها کمیته گندم، آرد و نان می‌باشد که نقش مهم و فوق‌العاده اساسی می‌تواند در سلامت هموطنان عزیز داشته باشد. همانطوری‌که مستحضر هستید در سال‌های 1390-1392 به درخواست سازمان استاندارد انجمن غلات ایران تحقیقات گسترده‌ای بر روی گندم و آرد استان‌ تهران و همچنین نانوایی‌های سنتی انجام داد که کار بسیار گسترده و قوی بود که تمامی زمینه‌ها بررسی‌های لازم انجام شد که در این تحقیق تمامی سیلوهای گندم اطراف تهران و کارخانجات آرد و 250 نانوایی‌های سنتی لواش ، تافتون و بربری مورد بررسی دقیق نمونه‌برداری آزمایشات دقیق و آنالیز قرار گرفت که این طرح حدود 5/1 سال طول کشید.  خوشبختانه ما توانستیم در این تحقیق به نتایج بزرگ و موفقی برسیم که پس ازآن سازمان ملی استاندارد به‌عنوان تحقیق مرجع خود محسوب می‌نماید این طرح به استانداری تهران و پس از آن به ریاست جمهوری و مجلس نیز راه پیدا کرد.  نکته‌ای که باید اشاره نمایم در انجمن فقط تأکید بر روی گندم و نان از اهداف ما نمی‌باشد ، بلکه فرآورده‌های دیگر از گندم مثل ماکارونی و ... و یا غلات دیگر غیر از گندم نظیر برنج، جو، ذرت، چاودار و غیره نیز از اهمیت به سزایی برای انجمن برخوردار است. 
در حقیقت توجه بیش از حد روی این موضوع منجر به غفلت از سایر غلات شده است. مردم علاقه‌مند هستند تا در مورد غلات دیگر غیر از گندم نظیر برنج، جو و غیره بیشتر بدانند، مردم حتی اسم بعضی از این فرآورده‌ها را نمی‌دانند، وظیفه انجمن علوم و فناوری غلات این است که به غیر از گندم به فرآورده‌های دیگر نیز بپردازد و در واقع بایستی که پتانسیل‌های این موضوعات را بدانیم و بشناسیم. همانطور که مستحضرید تشکیل کمیته‌ها براساس نیاز انجمن و نیاز جامعه است. در حال حاضر میان دانشگاه و بخش تولید صنعت ارتباط مفیدی وجود ندارد. وظیفه اصلی انجمن ایجاد رابطه درست میان دانشگاه و صنعت می‌باشد.  انجمن آماده است تا به صنایعی که با غلات و فرآورده‌های غلات در ارتباط هستند مشاوره ارایه دهد و ارتباط میان صنعت و دانشگاه برای ما بسیار مهم است و از این‌رو این کمیته‌ها تشکیل شده است و در سال 95 تصمیم گرفته شده تا با برگزاری همایش‌ها و سمینارهای مختلف در این زمینه این ارتباط را گسترده‌تر کنیم. انجمن تدارک برگزاری همایش مستقل در رابطه با گندم و فرآورده‌ها را دیده است، همچنین درصدد حمایت از همایش دیگری با عنوان غلات و فرآورده‌های غلات نیز هستیم که توسط مجریان دیگری قرار است در شهریورماه سال 95 برگزار شود.  انجمن در این همایش دارای پنل اختصاصی است که به پرسش‌ها پاسخ داده می‌شود و بنده نیز به‌عنوان یکی از دبیران این همایش آنجاحضور خواهم داشت. از اساتید انجمن نیز در این همایش دعوت به همکاری شده است و در مجموع انجمن همکاری شایسته‌ای با مجریان این همایش خواهد داشت، اما همانطور که پیشتر اشاره شد غیر از این همایش کنگره دیگری به‌عنوان «اولین کنگره غلات و فرآورده‌های آن» تدارک دیده شده است. 
 
این کنگره در چه زمانی برگزار می‌شود و هدف انجمن از برگزاری این کنگره چیست؟
در حال بررسی هستیم که زمان برگزاری این کنگره همزمان با برگزاری نمایشگاه نان نباشد به‌نظرم دی‌ماه سال آینده زمان بسیار خوبی است و انجمن در نظر دارد به‌صورت رسمی راساً این کنگره را برگزار کند. در واقع اهداف متعددی از برگزاری این کنگره خواهیم داشت مهمتر از همه در مورد مشکلات نان سنتی و صنعتی و فرآورده‌های غلات مثل ماکارونی و یا افزودنی‌ها و بهبود دهنده‌ها می‌باشد و هدف دیگر کنگره این است که کنگره‌ای کاربردی داشته باشیم در واقع در این کنگره تلاش می‌شود مشکلات صنعت، تولید، مؤسسات وابسته به‌طور دقیق آنالیز شود که در محورهای همایش این مشکلات گنجانده شود تا مقالات و راهکارهای متخصصین عزیز بتواند راهکاری برای مشکلات صنعت ارایه نماید در واقع خروجی همایش بتواند چاره‌ای از مشکلات صنعت را حل کند.  یکی از مشکلاتی که به عقیده بنده در دانشگاه‌ها مشاهده می‌شود، بی‌توجهی به دروس عملی است، اما ما سعی داریم تا در انجمن بر روی دروس عملی و خلأهای آموزشی به‌صورت جدی‌تر کار کنیم تا با این‌کار دانشجویان و فارغ‌التحصیلان پربارتری داشته باشیم. در دوره قبلی این‌کار انجام شد و متقاضیان بسیار راضی بودند و یکی دیگر از اهداف این کنگره معرفی هرچه بیشتر انجمن به اساتید و دانشجویان مرتبط به این رشته است و هدف دیگر این کنگره این است که ما بتوانیم مشکلات میان صنعت و دانشگاه‌ها را حل و فصل کرده و در نظر است معضلات صنعت را به‌عنوان محور یا زیرمحور در این کنگره بگنجانیم. 
 
اشاره داشتید به موضوع مشکلات میان صنعت و دانشگاه آیا به‌نظر شما با برطرف کردن این مشکلات میان صنعت و دانشگاهیان مشکلات در صنعت نان نیز رفع خواهد شد؟ 
مشکلات بسیار عدیده‌ای در زمینه نان سنتی وجود دارد از قبیل مشکلات بهداشت فردی و کارگاهی، عدم آموزش صحیح پرسنلا.  پایین‌بودن سطح سواد عزیزان، عدم اعتقاد به مسایل علمی و پژوهشی، عدم تمایل به کار افراد تحصیلکرده دراین صنف، مشکلات تکنیکی، استفاده از افزودنی‌های غیرمجاز در نان سنتی، درآمد پایین در این بخش و... پس می‌بینیم یک همت عالی و همکاری ملی بایستی در تمام دستگاه‌های ذی‌ربط داشته باشیم که دولت نیز حمایت‌های لازم را در این بخش مهم بایستی داشته باشد.  در انجمن غلات جلسات بسیاری در این زمینه داشته‌ایم که طرح‌‌هایی‌ را تدوین نمودهایم تا در حد توان بتوانیم مشکلات حوزه نان سنتی را حل نمائیم.  در اینجا آمادگی انجمن غلات و فرآورده‌های آن را برای همکاری مستمر با کلیه سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها و مؤسسات وابسته در حوزه گندم و نان ... اعلام می‌نمایم که باتوجه به پتانسیل‌های علمی، پژوهشی و تخصصی در انجمن بتوانیم مقداری از مشکلات بخش مربوطه را مرتفع نماییم. یکی از طرح‌ها می‌تواند رتبه‌بندی نانوایی‌ها براساس  کیفیت نان، رعایت مسائل بهداشتی، فردی و کارگاهی، عدم مصرف مواد افزودنی‌ غیرمجاز و ... رعایت تکنیک درست نانوایی می‌باشد که با این طرح تمامی نانوایی‌ها پس از بررسی نمونه‌برداری و آنالیز و... گواهینامه معتبر یکساله از طرف انجمن به‌صورت  ممتاز، خوب، متوسط، ضعیف به آنها اعطاء خواهیم کرد که باعث می‌شود ناخودآگاه نانوایی‌های برتر فروش بیشتر داشته باشند و از تسهیلات و کمک‌های دولت نیز با این گواهینامه برخوردار شوند و برعکس انگیزه‌ای باشد که نانوایی ضعیف عیب خود را برطرف کند تا به این مزایا برسد. البته در این طرح ما پیشنهاد می‌دهیم که هر 10 نانوایی سنتی را یک بازرس تعلیم دیده و خبره که فارغ‌التحصیل رشته‌های صنایع غذایی، صنایع آرد، صنایع نان و صنایع وابسته می‌باشد کنترل نماید تا در طول سال نانوایی از همه نظر کنترل شود و همچنین در طول مدت این طرح هم انجمن کلاس‌های آموزشی علمی و کارگاهی را در خود نانوایی برای پرسنل انجام خواهد داد و هرکدام از کارکنان نیز مورد ارزیابی و آموزش قرار می‌گیرند. انجمن آمادگی دارد به‌صورت پایلوت این طرح را در یک منطقه به‌طور آزمایشی اجرا نماید. 
 
اخیراً در نانوایی‌ها شاهد این هستیم که از جوهر قند استفاده می‌شود که کاری بسیار غیراخلاقی است با توجه به حساسیت دولت بر روی مسائلی همچون پالم و یا استفاده سوسیس و کالباس چرا دولت نسبت به سلامت قوت لایموت مردم که نان است بی‌توجهی می‌کند؟ 
سرانه مصرف نان برای هر ایرانی در سال حدود 160 کیلوگرم است که در اروپا و آمریکا تقریباً یک چهارم این میزان است پس با توجه به آمار ارایه شده اگر که نان مشکلی داشته باشد به‌صورت زنجیره‌وار به سلامت مردم آسیب می‌رساند به‌دلیل این‌که شاید کنسرو یا سوسیس و کالباس را ماهی یکبار مصرف کند، اما نان را هر روز مصرف می‌کند و اگر که این نان ناسالم باشد و از مواد افزودنی غیرمجاز استفاده شود آسیب‌های جدی را به سلامت مردم وارد می‌کند وزارت بهداشت باید توجه کند که اگر در حال حاضر به سلامت نان توجه نکند در آینده ضررهای بسیاری را متحمل می‌شود. بنده در صحبت با بازرسین وزارت بهداشت متوجه شدم نیروی لازم و کافی جهت کنترل وجود ندارد و فقط با یک محلول ساده مثلاً وجود جوش شیرین را بررسی می‌کنند اما در حال حاضر مشکل اصلی، جوهر قند صنعتی است که نانواها به‌دلیل نرم‌تر شدن خمیرنان از آن استفاده می‌کنند که عملکرد مصرف خمیر در دستگاه شکل دادن با دست بهتر است اما متأسفانه این بلانکیت یا همان جوهر قند صنعتی بیشتر شده است، اما خوشبختانه طی آخرین جلسه‌ای که با بیات، مدیرکل استانداری تهران داشتم قرار شد طرحی بلانکیت و جوش‌شیرین را در سال آینده به انجمن بدهند تا متوجه این موضوع شویم که نانوایی ها چند درصد از جوهر قند صنعتی در نان‌ها استفاده می‌کنند البته تحقیق ما باید مورد تأیید سازمان استاندارد و سازمان‌های پژوهشی مختلف باشد تا جای هیچ‌گونه حرفی باقی نماند و بنده این قول را خواهم داد که اگر این بحث‌ها حل شود مشکلات نان سنتی نیز تا حدی رفع خواهد شد، در واقع بایستی زنجیره گندم، آرد و نان به‌صورت یکجا درست شود. 
 
(شماره 57 مجله اقتصاد سبز)

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه