هدر

محسن احتشام ،نایب رییس شورای ملی زعفران در گفت‌وگو با «اقتصاد سبز» خبر داد:

افزایش سطح زیرکشت زعفران

علاوه بر خراسان استان‌های اصفهان، فارس، گرگان، حومه تهران، کرمانشاه و... قابلیت کشت زعفران را دارند.  محسن احتشام نایب رییس شورای ملی زعفران و رییس اتاق بازرگانی خراسانی جنوبی و مدیرعامل شرکت تروند زعفران قائنات ضمن بیان این مطلب در گفت‌وگو با خبرنگار ما تأکید کرد: 
علاوه بر خراسان استان‌های اصفهان، فارس، گرگان، حومه تهران، کرمانشاه و... قابلیت کشت زعفران را دارند.  محسن احتشام نایب رییس شورای ملی زعفران و رییس اتاق بازرگانی خراسانی جنوبی و مدیرعامل شرکت تروند زعفران قائنات ضمن بیان این مطلب در گفت‌وگو با خبرنگار ما تأکید کرد: 
بخشی از مزارع اصفهان، نطنز، اردبیل، کرمانشاه، گرگان، حومه تهران، فارس، آذربایجان به زیر کشت زعفران رفته است که در مجموع سطح زیرکشت این محصول را به 100 هزار هکتار در سال آینده خواهند رساند.  احتشام با بیان این‌که میزان برداشت زعفران امسال به بیش از 300 تن رسیده است گفت: پیش‌بینی می‌شود با این افزایش سطح زیرکشت میزان تولید و برداشت زعفران در سال آینده به بیش از 350 تن برسد.  وی ابراز امیدواری کرد با ارایه آموزش‌های لازم و کار علمی میزان برداشت در واحد سطح در این محصول به بیش از 5 کیلوگرم برسد. 
نایب رییس شورای زعفران در ادامه با گلایه از تقلبات بی‌رویه در زعفران گفت: تقلب در این صنعت علاوه بر این‌که چهره این صنعت را مخدوش می‌کند سلامت مردم را تهدید کرده و این مسأله‌ای نیست که بتوان به‌راحتی از کنار آن عبور کرد چرا که این تقلب به حدی ماهرانه است که تشخیص را مشکل می‌کند.  وی گفت: متأسفانه با این‌که زعفران از مزیت داشتن استاندارد اجباری بهره می‌برد اما تاکنونی نظارتی بر روی محصولات تقلبی و فاقد مهر استاندارد نمی‌شود و همین امر تقلبات را در این صنعت تشدید می‌کند. 
احتشام تأکید کرد: حک علامت استاندارد بر روی زعفران به نشانه دفاع از حقوق مصرف کننده و کشاورز زعفران‌کار است و از همه خوانندگان عزیز اقتصاد سبز تقاضا دارم هیچ محصول زعفرانی را بدون نام و نشان و علامت استاندارد کالا مصرف نکنند. وی با تأکید بر این‌که زعفران یک محصول استراتژیک ملی است تأکید کرد در نمایشگاه گلفود دبی که اخیراً برگزار شد افغانستان، برنامه‌ریزی‌های جامعی برای بازاریابی زعفران داشت که متأسفانه ایران از این موقعیت بی‌نصیب بود. 
نایب رییس شورای ملی زعفران با تأکید بر این‌که در این شورا با جدیت پیگیر این هستیم تا طرح جامع زعفران ایران عملیاتی شود گفت: در این طرح که از زنجیره تولید تا مصرف همگی دیده شده است قرار است نام و نشان زعفران ایران جهانی شود. 
وی در ادامه به تدوین نقشه راه زعفران ایران اشاره و افزود: در تلاش هستیم تا مدافع به حقی برای این محصول استراتژیک کشور باشیم چرا که در بحث برندسازی و بازاریابی نیز قدم‌های مثبتی برداشته شده است. 
وی با گلایه از این‌که زعفران در ایران به یک کالای لوکس و تجملی و تزیینی بدل شده گفت: درست در زمانی‌که تمام دنیا از زعفران به‌عنوان داروخانه هزاره سوم یاد می‌کنند زعفران فقط در مجالس و میهمانی‌ها و آن هم به‌قدر کم و تزیینی مصرف می‌شود در صورتی‌که یکی از خواص زعفران جلوگیری از پارکینسون و آلزایمر است. 
احتشام با بیان این‌که زعفران را به‌عنوان نوشیدنی به عرصه تولید رسانده است گفت پس از تولید قرص‌های آرامبخش و آدامس زعفران شرکت دانش بنیان تروند تصمیم به تولید نوشیدنی آرامبخش زعفران کرد که خوشبختانه در این زمینه به توفیقات بسیار دست یافته‌ایم. 
احتشام در ادامه گفت‌وگو با اشاره به افزایش اخیر قیمت زعفران نوید داد که قیمت زعفران برای سال آینده هیچ تغییر نخواهد کما این‌که عده‌ای زعفران را احتکار کرده تا قیمت آن حبابی شد و به سود برسند. وی گفت: در حال حاضر قیمت هر کیلو زعفران با توجه به طبقه و دسته‌بندی‌های موجود در بازار از 5 میلیون و 100 هزار تومان تا 7 میلیون و 500 هزار تومان است و قیمت‌ها تغییری نخواهد کرد چون نرخ ارز ثابت است. 
نایب رییس شورای ملی زعفران در ادامه با تشکر و قدردانی از کلیه تجار زعفران ایران که در زمان تحریم پرچم صادرات زعفران و نام و نشان زعفران ایران را در عرصه بین‌المللی بالا نگه داشتند تأکید کرد به شخصه اعتقاد دارم صادرات در زمان تحریم یعنی از خودگذشتگی و ایثار چرا که تضمینی برای برگشت پول نیست. 
وی با ابراز خوشنودی از این‌که محموله های زعفران ایرانی تا قبل از پایان سال 94 به سمت آمریکا بارگیری خواهند شد گفت: در دوران تحریم اسپانیا یکه‌تاز زعفرانی بازار آمریکا بود که بحمداله این مهم نیز مرتفع و صادرات زعفران ایران به آمریکا از سر گرفته شد. وی در رابطه با میزان صادرات نیز اشاره کرد که از مجموع تولید بیش از 300 هزار تنی زعفران امسال نزدیک به 150 هزار تن آن در اوزان مختلف به سراسر جهان صادر شده است.
 
(شماره 57 مجله اقتصاد سبز)

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه