هدر

در دهمین جلسه کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق ایران مطرح شد؛

از معضلات صنعت طیور تا کشت فرا سرزمینی

نوشین جمشیدی: دهمین جلسه کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق ایران با محوریت تصمیم‌گیری در مورد نحوه تشکیل انجمن ملی کشاورزی فراسرزمینی و ارایه گزارش آسیب‌شناسی قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی 27 تیرماه با حضور اعضا برگزار شد. 
نوشین جمشیدی: دهمین جلسه کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق ایران با محوریت تصمیم‌گیری در مورد نحوه تشکیل انجمن ملی کشاورزی فراسرزمینی و ارایه گزارش آسیب‌شناسی قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی 27 تیرماه با حضور اعضا برگزار شد. 
به گزارش خبرنگار «اقتصاد سبز» در ابتدای جلسه مصطفی سید مصطفوی، مشاور کمیسیون به ارایه گزارشی از آخرین وضعیت صنعت طیور پرداخت.  وی گفت: امسال حدود 2 میلیون تن گوشت آماده طبخ و 900 هزار تن تخم‌مرغ خوراکی تولید شد و براساس آخرین اطلاعات دریافتی از سوی وزارت جهادکشاورزی 23 هزار مرغدار گوشتی در کشور فعالیت می‌کنند که از ظرفیت بالای این بخش خبر می‌دهد. مصطفوی تأکید کرد: در بخش واحدهای اجداد و تخمگذار با وجود آنکه تعدادشان به اندازه واحدهای گوشتی نیست، اما تأمین کننده واحدهای پرورش دهنده هستند، البته این صنعت هم مانند سایر صنایع با مشکلاتی از قبیل بازار فروش صادرات و تصمیم‌گیری‌های کلان مواجه است و همچنان معضلات سیاستگزاری‌های دولتی در این بخش سایه افکنده است، چرا که تصمیمات بخش دولتی با توجه به شرایط کلی کشور است، اما در اقتصاد اینگونه مسایل جایگاهی ندارد.  وی اظهار داشت: شاید به‌دلیل محدودیت تولید گوشت قرمز و این‌که در سال‌های اخیر با مشکلاتی نظیر خشکسالی و کمبود مرتع روبه‌رو هستیم، این صنعت موردتوجه ویژه دولت است و هرگاه تغییراتی در قیمت رخ می‌دهد توجه تمام ارکان دولت متوجه این بخش می‌شود و هرگاه که قیمت‌ها افت پیدا می‌کند این نگاه کمرنگ می‌شود. 
مشاور کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تصریح کرد: در زمانی‌که رییس جمهور روحانی می‌خواستند برای انتخابات کاندیدا شوند نامه‌ای را برایشان نوشتم و در آن نامه 8 خواسته ارایه کردم، نخستین خواسته بنده از ایشان این بود که اختیارات بیشتری را برای تشکل‌ها قائل شوند و این تصمیم‌گیری از سوی تشکل‌ها صورت بگیرد و از این طریق به کمک دولت بشتابند. دوم این‌که دولت تلاش کند با این 15 کشور همسایه روابط سیاسی بهتری برقرار کند تا بتوان روابط تجاری را ارتقاء داد، چرا که تا روابط سیاسی نباشد روابط تجاری هم شکل نمی‌گیرد. رییس جمهور روحانی در ابتدای حضور در مسند ریاست جمهوری در سخنرانی‌هایشان از آن 8 مورد به دو مورد اشاره کردند و پذیرفتند که این‌کار صورت گیرد، البته متأسفانه به‌خاطر شرایطی که پیش‌ آمد این اتفاقات رخ نداد و صنعت طیور هنوز در چالش بازار خارجی قرار داد. امیدواریم که اتاق ایران بتواند به صنعت کمک کند تا در رابطه حل با مسائل بازار خارجی که راه‌حل کمک به صنعت مرغداری کشور است تلاش شود. 
 
اولویت توسعه روابط با همسایگان 
در ادامه احمد صادقیان، رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق ایران خاطرنشان ساخت: متأسفانه ارتباط با کشورهای همسایه در حال حاضر نه تنها بهتر نشده است، بلکه از نظر بنده روابط کمی محدودتر هم شده است. همگان اعتقاد دارند که رابطه با کشورهای همسایه برای ما بسیار مهم است و این‌که اگر بتوانیم با اروپا و آمریکا ارتباط داشته باشیم بسیار خوب است ولی رابطه با همسایگان از اولویت بیشتری برخوردار است. 
 
مابه‌التفاوت 2 هزار میلیارد تومانی صنعت طیور 
مهندس غلامعلی فارغی، از انجمن ملی طیور در ادامه جلسه گفت: صنعت مرغداری در سال گذشته دچار 2 هزار میلیارد تومان مابه‌التفاوت قیمت  بود که همین امر باعث ضرر و زیان برای تولیدکنندگان شد و تا خردادماه امسال این موضوع ادامه داشت، البته از خردادماه قیمت‌ها نسبتاً روند خوبی را در پیش گرفته و تازه قیمت‌ها به روال عادی بازگشته است، اما چون مصرف‌کننده عادت کرده که مرغ را به قیمت بسیار پایینی خریداری کند به‌نظر اینطور می‌آید که قیمت غیرواقعی و نجومی است. لازم به ذکر است که اعضاء اتاق خودشان شاهد ضرر و زیان مرغدارها در سال گذشته بوده‌اند و موضوعی که ما توقع داریم این است که اتاق مباحث را پیگیری کند و در این خصوص رایزنی با سازمان حمایت و سازمان تعزیرات درخصوص بحث قیمت‌گذاری را آغاز کند. اما در بحث تخم‌مرغ روند ضرر همچنان ادامه دارد و تولیدکنندگان نزدیک به 15 درصد زیرقیمت تمام شده محصولات خود را عرضه می‌کنند که در این رابطه نیز امیدواریم این محصول به یک روند قیمتی باثبات برسد. وی در پاسخ به این‌که دلیل عرضه تخم‌مرغ با 15 درصد زیرقیمت تمام شده آیا هزینه‌های بالای تولید است و یا دلیل دیگری دارد، تأکید کرد: عواملی مختلفی وجود دارد که یکی از آن ها بحث بهره‌وری و بهبود عملکرد و کاهش قیمت تمام شده در دست مصرف‌کننده است، بخش دیگر دست تولیدکنندگان نیست، عواملی مثل نرخ بهره، کارمزد بانک‌ها، نرخ تورم و از جمله ساختار حاکم بر صنعت مرغداری کشور و بازارهای مختلفی که وجود دارد، دخیل است. 
ما تولیدکننده‌های بزرگ و عمده نداریم که تأثیرگذار بر روی قیمت و تولید باشند اشاره کردید که 23 هزار بهره‌بردار وجود دارد که اینها همگی در رقابت با یکدیگر هستند قیمت بازار تأثیرپذیراست نه تأثیرگذار. بازار ایران تقریباً مشابه بازار ترکیه است و اگر که ساختار درست شود این تأثیر 100 درصدی خواهد بود، ولی این ساختار به این راحتی قابل اصلاح نیست، چرا که شاخص‌ها و عملکردهای تولیدی ما تقریباً نزدیک به شاخص‌های بین‌المللی است پس ما آنقدر تأثیرگذار نیستم و در این شرایط ابزار به‌دست تصمیم‌گیران کلان کشوری است. 
 
کاهش حق بیمه 
در ادامه صفدر پیرمرادی از اتاق اهواز گفت: تقریباً در اواخر فروردین‌ماه گندم در خوزستان برداشت شده است و در گرمای بالای 60 درجه جنوب نگهداری می‌شود مطلب دیگر مربوط به تولید مرغ است که ما تولید کم نداریم ولی در حال حاضر تنها در حدود 30 تا 35 درصد از مرغداری‌هایمان فعال هستند و به تولید نهایی می‌رسند بعضی ها  اعتقاد دارند که مرغ گران شده است، اما اینطور نیست همین مرغ زنده کیلویی 5 هزار تومان نیز سودی برای تولیدکننده ندارد شخصاً از 31 هزار تن مرغ 95 تن گوشت برداشت کردم اما در جای دیگر از 36 هزار تن مرغ 40 تن گوشت برداشت کردم خواسته بنده این است که 30 درصد حق بیمه تأمین اجتماعی به 10 درصد کاهش پیدا کند. 
 
ضرورت خروج از انحصار در بیمه 
احمد صادقیان در ادامه یادآور شد: در مورد بحث تأمین اجتماعی ما هیچ چیز از تأمین اجتماعی نمی‌خواهیم و فقط تنها خواسته ما این است که تأمین اجتماعی از انحصار آزاد شود و اجازه دهند بیمه‌های دیگر بیایند و فعالیت داشته باشند و ما نیز قدرت انتخاب داشته باشیم که با کدامیک همکاری کنیم. اگر این‌طور باشد خدمات افزایش پیدا می‌کند مشتریان ترغیب می‌شوند ولی متأسفانه انحصاری است و قانون نیز از این انحصار پشتیبانی می‌کند.
 
معضلات بررسی دفاتر شرکت‌ها توسط بیمه 
احمد صادقیان افزود: در مورد بحث تأمین اجتماعی در اتاق تهران خیلی صحبت شد و نامه‌ای را مهندس خوانساری  خطاب به دکتر جهانگیری نوشت و جلساتی گذاشته شد و مقرر شد در صورتی که تأمین اجتماعی مراجعه و دفاتر را بررسی کند از لحاظ قانونی بیشتر از 6 ماه نباید دفاتر را مورد بررسی قرار گیرد. 
 
معضل پرداخت نشدن  وجوه کشاورزان 
در ادامه ابوالقاسم سوزن‌چی از اتاق همدان تصریح کرد: دولت اعلام کرده که گندم و جو را تضمینی از ما خریداری می‌کند و در حال حاضر جو توسط پشتیبانی امور دام خریداری و در اختیار بورس قرار می‌گیرد. مقرر شد، 15 روز پس از فروش و برداشت اجرت و حق کشاورز را بدهند، اما در حال حاضر بنده به‌عنوان کشاورز یکماه است جو را تحویل دادم و هیچ امیدی ندارم که تا 2 ماه دیگر پول به‌دستم برسد. همدان جزو استان‌هایی است که در ماه‌های آخر گندم را برداشت می‌کنند و استان‌هایی مثل خوزستان، سیستان و بلوچستان پول خودشان را دریافت می‌کنند و به استان همدان که می‌رسد از پول خبری نیست.  فارغی در این خصوص افزود: بورس در این قضیه فقط یک رابط است بازارسازی که در این میان ایجاد شده است مثل شرکت پشتیبانی و یا جاهای دیگر اینها واسطه هستند و مابه‌التفاوت را در آنها بایستی پرداخت کنند پیشنهاد بنده این است که کمیسیون یک کارگروه برای این موضوع تشکیل دهد، چرا که خرید تضمینی دارد جای قیمت تضمینی را می‌گیرد.  در ادامه جلسه مجید موافق‌ قدیری، دبیر انجمن خوراک دام و طیور گفت: اتاق بازرگانی تصمیم دارد تا از کمیسیون کشاورزی مجلس به همراه اعضایشان دعوت به‌عمل آورد و جلسه‌ای را با آنها داشته باشد. در تاریخ 18 مرداد جلسه‌ای را با کارگروه دامپروری آبزیان برگزار خواهیم کرد که در آن در مورد مشکلات دامپروران و پرورش دهنده‌های آبزی با سازمان‌های مختلف مثل دامپزشکی صحبت خواهد شد و تصمیم داریم که از وزارت جهادکشاورزی و کمیسیون‌های مجلس دعوت به‌عمل آوریم تا اعتبار جلسه بالاتر برود و نتیجه بهتری بگیریم خواهش بنده از دوستان این است که هر دو ماه یکبار چنین جلسه‌ای را داشته باشیم. 
 
معضلات واردات سموم 
در ادامه سید مهدی حسینی یزدی رییس کارگروه کشاورزی کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق ایران یادآور شد: نخستین جلسه کارگروه کشاورزی برگزار شد که مهندس کشاورز معاونت زراعت و نماینده‌ای از سازمان حفظ نباتات حاضر بودند. از مؤسسه خاک و آب و اعضایی از کمیسیون کشاورزی نیز حضور داشتند جلسه با بحث آب شروع شد و نهایتاً به مبحث مشکلات کشاورزی رسید با رهنمودهایی که مهندس کشاورز داشت قرار شد به این کارگروه کمک کند. همانطور که می‌دانید مشکلات بخش کشاورزی بسیار وسیع است.  تقاضای بنده این است که اگر قرار است از مجلس فردی حضور داشته باشد حتماً از کمیسیون کشاورزی حضور داشته باشند مشکلاتی وجود دارد که اصلاً نمی‌توان آن را حل کرد، به‌طور مثال در مورد واردات سم 46 درصد مسائل و طرح‌هایی دارند که مشکلات در آن بسیار زیاد است. مؤسسه تحقیقات کشور فقط از واردات سم و سموم پول بگیرد و هیچ امکانات رسیدگی و تحقیقاتی وجود ندارد. 
 
صدور مجوز برگزاری نمایشگاه‌ها به کارگروه‌های سه‌گانه اتاق 
در ادامه علی شریعتی، رییس کارگروه صنایع غذایی کمیسیون کشاورزی اتاق گفت: یکی از مسائل بسیار مهمی که در کارگروه بعد از نمایشگاه اگروفود بررسی کردیم مسأله حق قانونی تشکل‌ها طبق ماده 18 الحاقیه برنامه ششم توسعه بوده که مجلس هنوز تصمیمی در این خصوص نگرفته است و موضوع دیگر مربوط به مجوز نمایشگاه‌های مرتبط به صنایع‌غذایی است که در حال حاضر در دست سازمان توسعه تجارت است و این روزها متأسفانه هیچ مدیر ثابتی ندارد و همه دوستان در حال استعفا هستند و شاید تنها سازمانی باشد که متولی ندارد.  بنده پیگیری‌هایی در این رابطه انجام دادم که متعاقب آن مهندس جلالپور نامه‌ای را به دکتر جهانگیری ارایه دادند و ایشان نیز به مهندس نعمت‌زاده دستور پیگیری این قضیه را داد. در این خصوص جلسه‌ای در حال برگزاری است که سازمان توسعه و تجارت و جناب پیرمؤذن از سوی اتاق حضور خواهند داشت. پیشنهاد داریم صدور مجوز برگزاری کلیه نمایشگاه‌ها به کارگروه‌های سه‌گانه اتاق واگذار گردد که بنده عقیده دارم اگر این اتفاق رخ دهد یک تحول بسیار بزرگی در صنعت غذا کشور ایجاد خواهد شد. موضوع دیگری که ما پیگیری کردیم مبحث کمیسیون ماده 76 است که دوستان قطعاً از آن اطلاع دارند. در واقع کار این کمیسیون رسیدگی به اختلاف‌های ایجاد شده میان صنعتگران و دولت خدمتگزار که معاون حقوقی رییس جمهور آقای انصاری نیز در این جلسه حضور داشتند، است.   وی تأکید کرد: آخرین بحث ما درخواست کارشناسی در مورد کشت فراسرزمینی بود که در این رابطه جلسه‌ای با جناب شهریاری برگزار شد که مورد استقبال همگان به‌خصوص دوستان در گرگان و اصفهان قرار گرفت،‌ چرا که برای ثبات و تأمین غذا نیاز به این نوع کشت داریم و به‌دلیل شرایط اقلیمی و ظرفیت خاص منابع تولید هیچ‌گاه نمی‌توان کشوری را پیدا کرد که تمامی نهاده‌های خود را راساً تأمین کند و همواره این بحث مطرح است که در ذیل سرمایه‌گذاری خارجی و سرمایه‌گذاری خارجی طبقه‌بندی می‌شود و پیرامون دلایل این نوع نگرش می‌توان به افزایش جمعیت و عدم تناسب آب و خاک بی‌اعتمادی رو به رشد اشاره کرد. اما نکته‌ای که باید ذکر کرد زیرساخت حقوقی، سیاسی و در واقع آن اعتمادبخش خصوصی است که هنوز تأمین نشده است. 
 
تشکیل انجمن ملی کشاورزی فراسرزمینی 
بر پایه این گزارش حسین پیشوایی، مشاور کمیسیون کشاورزی و صنایع و غذایی اتاق گفت: مهندس جلالپور پذیرفت که برای تشکیل انجمن ملی کشاورزی فراسرزمینی تلاش صورت گیرد که  ازجمله توضیحاتی است که کشاورزی در این حوزه به‌دست آورده است. در جلسه‌ای که به‌طور اختصاصی با کمیسیون کشاورزی برگزار شد به این نتیجه رسیدیم که کار باید به‌دست یک تشکل مستقل انجام شود و در این رابطه لازم است تا یک انجمن در اتاق ایران تشکیل شود، حال این‌که ساختار این انجمن به چه شکلی باید باشد و از چه گروه داوطلبانی شکل می‌گیرد از جمله مباحثی است که باید در جلسات مطرح شود. به هرحال با تمام مشکلاتی که وجود داشت ضرورت تشکل این انجمن برای همه مسجل شده است. به واقع هدف اصلی از تشکیل این انجمن این است که مجری اجرایی شدن تصمیمات دولت باشد.  اگر که این انجمن تشکیل شود و کشت فراسرزمینی نیز صورت گیرد با توجه به محدودیت‌هایی که در کشور وجود دارد می‌تواند منشأ تحول بسیاری شود.  وی گفت: فرمت‌های مختلفی برای تشکیل این انجمن در ذهن ما وجود دارد که تصمیم داریم آنها را عملی و بعد از آن انجمن را تشکیل دهیم.  به گفته وی کشت فرا سرزمینی مسأله‌ای است که تمام دنیا بر روی آن متمرکز شده‌اند و بایستی که مشکلات این طرح در کشور از ریشه برطرف شده و اجرای این طرح به واقعیت برسد. 
 
تشکیل انجمن کارساز نیست
در ادامه اسدا... پاک سرشت مشاور کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اظهار داشت: بنده 8 سال طرحی را در این زمینه به دکتر نهاوندیان ارایه کردم و ایشان بسیار استقبال کردند اما مشکل اصلی این است که کشور ما نسبت به کشورهای همسایه ظرفیت‌هایش را متأسفانه از دست داده است و از این‌رو به نظر بنده انجمن هیچ‌کاری را نمی‌تواند انجام دهد.  به‌هرحال بایستی تولیدی را در خارج از مرزها داشته باشیم که اقتصادی باشد اگر تولید گرانی انجام دهیم فایده‌ای نخواهد داشت. مرغداران کشور ما وابستگی بسیار زیادی به ذرت دارند و بایستی که شرکتی ایجاد شود که کار تولید این ذرت را به‌صورت فنی انجام دهد.  در حال حاضر ما ظرفیت‌هایی را از دست دادیم، ولی باز با این اوضاع می‌توانیم در کشورهای همسایه که از امنیت خوبی برخوردار هستند کشت فراسرزمینی را انجام دهیم. به‌طور مثال اگر در آفریقا کشت فراسرزمینی انجام دهیم اصلاً نمی‌گذارند که ما محصول را خارج کنیم. باید در کشورهایی حضور پیدا کنیم که از درآمد سرانه خوبی برخوردار باشند و قانون سازمان تجارت جهانی در آن حکمفرما باشد. پیشنهاد بنده با توجه به تجربه‌ای که دارم، این است که بخش خصوصی ضعیف بوده و وابسته به درآمدهای نفتی هم بوده‌ایم. 
 
مختصات کشت فرا سرزمینی 
ابوالقاسم سوزن‌چی، از اتاق همدان در ادامه جلسه گفت: در چند سال گذشته ما قصد کشت در کشور عراق را داشتیم که خوشبختانه موفق به کشت نشدیم چرا که در حال حاضر تمام زمین‌هایی که برای کشاورزی انتخاب کرده بودیم به‌دست داعش افتاده است و در حال حاضر قصد انجام این‌کار را در کشور کنیا داریم زمینه‌های بسیار مساعدی دارد اما مشکل اصلی که در این میان وجود دارد این است که تمامی کارها در کشور ما به‌صورت جزیره‌ای شده است. در کشت فراسرزمینی حتماً نبایستی که آن محصول کشت شده را به کشور خود بازگرداند .من تاجر هستم و می‌توانم محصولم را همان جا به فروش بگذارم بحث مهمی که وجود دارد امنیت من ایرانی در آن کشور است. با کشور غنا تفاهمنامه‌هایی نوشته شد و رییس جمهور این کشور به همدان سفر کرد و قرار بود تا وزیر کشاورزی غنا با مهندس حجتی دیداری داشته باشند و بعد از آن جلسه طبق استانداردهای بین‌المللی تفاهمنامه‌ها را به مرحله اجرا برسانیم. بحث مهم در اینجا آن امنیت خاطری است که باید به من داده شود که من در حال حاضر این امنیت را در هیچ کجای دنیا نمی‌بینیم. اتاق بایستی به ما در راه رسیدن به این امنیت در کشورهای دیگر به‌منظور کشت فراسرزمینی کمک کند.
 
تشکیل کارگروه تشکیل انجمن کشت فراسرزمینی 
احمد صادقیان اضافه کرد: در حال حاضر بحث بر انجام کشت فرا سرزمینی نیست ،چرا که ما در ماه‌های اخیر برنامه‌ این طرح را به دکتر جهانگیری ارایه کردیم. صحبت‌هایی مطرح شد و حال بایستی که به‌دنبال نتیجه آن باشیم اگرچه که می‌توان با کارگروه یا انجمن یا یک تشکل در کمیسیون کشاورزی این پیگیری‌ها را انجام دهیم مسأله مهم در حال حاضر پیگیری این طرح از سوی معاون رییس جمهوری است.  به عقیده بنده بایستی یک کارگروه در کمیسیون کشاورزی تشکیل دهیم و اعضای آن یا از خود کمیسیون باشند و یا خارج از آن و در آنجا مسائل کشت فراسرزمینی را پیگیری نماییم.  در یکی از تعاریف کشت فراسرزمینی آمده است محصولی که کشت می‌شود تماماً متعلق به ایران است و بایستی به کشور برگردانده شود و یا پیرو استراتژی‌هایی که نیاز کشور را تأمین می‌کند به فروش برسد. پیشنهاد بنده این است که در این خصوص فعلاً یک کارگروه در کمیسیون کشاورزی تشکیل شود و کارهای آن پیگیری شود تا بعد از مدتی تصمیم‌های بزرگتری گرفته شود.  مجید موافق قدیری هم در این رابطه اظهار داشت: به‌نظر من بایستی که یک کارگروه تشکیل شود و افرادی که در این‌کار سررشته دارند در این تشکل عضو شوند. 
 
نبود زیرساخت‌های لازم در کشور 
علیرضا شیخانی از اتاق قم نیز در ادامه تأکید کرد: بنده با یک هیأت چینی وارد مذاکره شدم که آنها سفرهایی را به ایران داشتند. بنده نیز سفرهایی را به چین داشتم نمونه محصولات آنها را دیدم. این شرکت چینی در حال حاضر کار کاشت ذرت را انجام می‌دهد و از بنده خواستند تا در حدود یک‌هزار تا یک‌هزار و پانصد متر هکتار زمین در اختیارشان قرار دهیم تا کشت ذرت انجام دهند. بنده به‌همراه دوستانم با یکی از بزرگترین شرکت‌های کشت محصول ایران صحبت کردیم و به نتیجه‌ای نرسیدم، چرا که مدیر بازرگانی شرکت به من گفت چرا می‌خواهی با چینی‌ها کار کنی و آنها را وارد کشور کنی در هر صورت قرار بر این است که مذاکرات دیگری نیز انجام بدهیم تا شاید به نتیجه برسیم به عقیده بنده مشکل اصلی زیرساخت‌های نادرست در کشور است. 
 
کشاورزان داوطلب کشت فرا سرزمینی
بهروز غیبی، از شرکت بازرسی تاک در ادامه گفت: در کشت فرا سرزمینی، کشورها به‌دلیل محدودیت‌هایی که در منابع دارند به کشورهای دیگر رجوع می‌کنند به‌طور مثال ایران در حوزه آب با محدودیت‌هایی روبه‌رو است. به عقیده بنده اگر که در همین ابتدای کار بخواهیم وارد انجمن شویم شاید نتوانیم از ظرفیت‌های آن به‌طور کامل بهره‌مند شویم به عقیده بنده استفاده از کشاورزان داوطلب برای سرمایه‌گذاری در این طرح بسیار مهم است. پیشنهاد بنده این است که یک کارگروه در غالب بخش کشاورزی تشکیل شود و بایستی کارگروه با این دیدگاه وارد شود که آیین‌نامه آن را دکتر جهانگیری پخته‌تر کرده و تفکیک وظایف انجام گیرد.  بر پایه این گزارش پس از سخنان حاضران در جلسه تشکیل کارگروه ویژه کشت فراسرزمینی در کمیسیون کشاورزی به تصویب رسید و مقرر شد این کارگروه با حضور آقایان پاک سرشت، اسماعیلی، شهریاری، سوزنچی، یوسفی، حسینیان و غیبی برگزار شود. 
 
افزایش 33 تا 58 برابری  قیمت محصولات کشاورزی 
حسین پیشوایی، مشاور کمیسیون در ادامه متذکر شد: بخش کشاورزی دنیا به‌دلیل بازده پایین سرمایه‌گذاری مورد حمایت قرار می‌گیرد و اکثر کشورها به‌همین روش عمل می‌کنند و البته بخش کشاورزی ایران به‌دلیل آنکه مشکلاتش دوچندان است نسبت به کشورهای دیگر بایستی بیشتر مورد توجه قرار گیرد، هم از نظر دام و طیور و یا کشاورزی که هردوی آنها زیرساخت‌ صنایع غذایی کشور هستند و بایستی که رقابت‌پذیر شوند. صنایع غذایی در این دو بخش به‌خصوص در طیور به اندازه کافی زمین خورده است و امیدواریم دولت توجه بیشتری به این حوزه داشته باشند.  به عقیده بنده بایستی از کشاورزی و تولیدات کشاورزی حمایت شود. در اوایل انقلاب سیستم‌‌ها یارانه‌ای بود و یارانه به نهاده‌ها می‌دادند و به زراعت نیز یارانه نقدی داده می‌شد در سال 1368 به‌دلیل این‌که بخش کشاورزی متأسفانه چوب ندانم‌کاری اقتصادی دولت‌ها را می‌خورد و بدتر از آن در مجلس شورای اسلامی نمایندگان کشور صحه گذاشتند بر روی سیاست‌های نادرست اقتصادی یعنی سیاست‌های تورم‌زای دولت‌ها را به نوعی تأیید کردند و نتیجه این شده که در شرایط وجود تورم هزینه‌های تمام شده چه در بخش صنعت و چه در بخش کشاورزی گران تمام شود و کشاورزان نیز با این مسائل روبه‌رو هستند. در سال 68 مجلس محترم آمد و بحث خرید تضمینی را پیش کشید که شاخص آن گندم بود و در حال حاضر با گذشت این همه سال رسیدیم به تمام محصولات، چرا که صنایع تبدیلی قادر به خرید نیستند یعنی کارخانه‌های روغن نمی‌توانند دانه‌های روغنی را برای روغن‌کشی خریداری کنند،‌ در مسائل دامپروری به‌خصوص شیر با مشکلات زیادی روبه‌رو هستیم در رابطه با مسائل بورس که مطرح شد باید ذکر کنم که امسال در استان گلستان کشاورزان مجبور شدند جو را به قیمت 600 تا 700 تومان به دلال‌ها بفروشند، چرا که نمی‌توانند وارد سیستم بورس شوند و بورس نیز  اعلام کرده که هر وقت فروختیم پول را به شما می‌دهیم. جو و گندم به‌دلیل این‌که در بورس خریداران متعددی دارد می‌تواند باعث رونق شود کالاهایی که امکان فرآوری دارد نمی‌تواند وارد بازار بورس شود. 
طبق تحقیقاتی که ما انجام دادیم از سال 72 تا 95 کلیه قیمت محصولات کشاورزی از 33 تا 58 برابر شده است و در این خصوص  باید از بخش کشاورزی به شکل اصولی حمایت شود. محصولاتی مثل پیاز و سیب‌زمینی 33 برابر و محصولاتی مثل برنج 40 برابر و قیمت باقی محصولات که ماده اولیه صنعت نیز هستند بیش از  50 برابر شده‌ است.  پنبه و دانه‌های روغنی 58 برابر شده است و قدرت خرید مردم نیز به‌شدت آمده پایین، طی دوره سال 75 تا 92 شاخص قیمت‌های خانوار ایرانی 72 برابر شده است یعنی کالاها در این 24 سال 72 برابر گرانتر شده است و در کالاهای خوراکی این نسبت 107 برابر شده است و از این‌رو در حال حاضر کشور با بحران تقاضا به‌جای بحران عرضه روبه‌رو است.  واردات کالاهای کشاورزی در برنامه اول 8 میلیون تن بوده و در اواخر برنامه پنجم رسیدیم به 19 میلیون تن یعنی عملاً تولید افزایش پیدا نکرده است.  قیمت جهانی بعضی کالاها نیز افزایش داشته ولی شیب ایران بسیار کند است. از نظر سطح زیرکشت اگر بخواهیم نگاه کنیم سطح زیرکشت اصلاً تغییر نکرد و به جز جو مقدار اندکی افزایش داشته و تولید نیز به‌جای افزایش با کاهش روبه‌رو بوده است. 
 
جایگزینی نگاه کیفی به‌جای کمی  در کشاورزی 
در ادامه جلسه صادقیان متذکر شد: در حال حاضر ما با حمایت از کشاورز موافق هستیم اما با فرمول خرید تضمینی مشکل داریم. نامه‌ای را به مهندس حجتی نوشتیم که مهندس جلالپور امضاء کردند. ایشان دستور دادند تا کمیته‌ای برای این‌کار تشکیل شود که آقای شریعتمدار مسؤول آن بود. زمانی‌که قیمت خرید تضمینی گندم را دو برابر قیمت جهانی اعلام می‌کنیم قطعاً این فاجعه رخ خواهد داد و از کشاورز هیچ حمایتی صورت نخواهد گرفت امسال چندین قیمت برای خرید گندم داریم یک قیمت 665 تومان آرد خبازی است یک قیمت 900 تومان برای صنف و صنعت است و یک قیمت گندم دروم را جدا کردند و در بورس به قیمت 1250 تومان به فروش می‌رسانند. 1270 تومان دولت خرید تضمینی را انجام می‌دهد که با تمام هزینه‌های جانبی 1400 تومان برای دولت تمام می‌شود.  به عقیده بنده بهتر است به‌جای حجم کشت به کیفیت محصولات کشاورزی توجه کرد یعنی وقتی خریدار می‌خواهد از کشاورز محصولی را خریداری کند آن محصولی که از کیفیت بیشتری برخوردار است را گرانتر خریداری کند و دولت نیز همینطور یارانه را به کشاورزی ارایه دهد که محصولات باکیفیت‌تری عرضه می‌کند به‌طور مثال به کشاورز اعلام کنند اگر که میزان آب مصرفی خود را اگر پایین آوردی درصدی یارانه بیشتر دریافت خواهی کرد. 
 
(شماره 61  مجله اقتصاد سبز)

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه