هدر

در نخستین مرحله از شمارش آرای نظرسنجی؛

(شماره 53 مجله اقتصاد سبز) «کاله»، «سن‌ایچ» «شیرین‌ عسل»، «گلستان» و «گلها» گام نخست را پرقدرت برداشتند

نظرسنجی از مصرف‌کنندگان برای انتخاب شرکت‌های برتر صنایع‌غذایی که روزگاری نه چندان دور، همین سه تا چهار سال گذشته حرکتی بدیع و در برخی مواقع غیرممکن و چالش برانگیز می‌نمود، نه تنها بدون هیچ‌گونه چالشی به گام چهارم رسید، بلکه فعالان صنعت غذا نشان دادند که به درجه‌ای از بلوغ رسیده‌اند که قضاوت‌ها را تحمل کنند و حرکت‌های ابداعانه را هرچند با کاستی‌هایی بربتابند.
نظرسنجی از مصرف‌کنندگان برای انتخاب شرکت‌های برتر صنایع‌غذایی که روزگاری نه چندان دور، همین سه تا چهار سال گذشته حرکتی بدیع و در برخی مواقع غیرممکن و چالش برانگیز می‌نمود، نه تنها بدون هیچ‌گونه چالشی به گام چهارم رسید، بلکه فعالان صنعت غذا نشان دادند که به درجه‌ای از بلوغ رسیده‌اند که قضاوت‌ها را تحمل کنند و حرکت‌های ابداعانه را هرچند با کاستی‌هایی بربتابند.
 از آنجایی‌که هر حرکتی برای رسیدن به تکامل نیاز به تجربه دارد، امسال هم در گام چهارم تغییراتی را در نحوه برگزاری نظرسنجی و تعداد گروه‌های مورد نظرسنجی انجام دادیم که یکی از آنها کاهش 4 گروه از صنف‌های مورد نظرسنجی بود تا کثرت تعداد شرکت‌های مورد تقدیر از حلاوت‌های این نظرسنجی کاملاً مردمی نکاهد.  گروه‌های کنسرو، لبنیات، نوشیدنی‌ها، شیرینی و شکلات، صنعت نان، ماکارونی، ادویه و سبزیجات خشک و زعفران و چای جداول 8 گانه نظرسنجی امسال را به خود اختصاص دادند که امید است در پایان نتایج در خور و قابل استنادی را از خود بر جای بگذارد.  امسال تلاش گسترده‌ای را معطوف به افزایش شمار تعداد فرم‌های نظرسنجی خواهیم کرد و امیدواریم بازهم مورد اقبال مصرف‌کنندگان و خوانندگان پر مهر نشریه «اقتصادسبز» قرار گیرد.
 
«شیلتون» فعلاً صدرنشین گروه کنسرو 
«شیلتون» که پارسال قافیه را به «دلپذیر»، «دلوسه» و «مهرام» باخته بود، بسان سال اول نظرسنجی روزهای نخست نظرسنجی را پرقدرت آغاز کرد تا به تنهایی در صدر جدول گروه کنسرو جای گیرد، اگرچه رتبه‌های ماه‌های نخستین به تجربه سال‌های گذشته به هیچ‌وجه نمی‌تواند ملاک و معیار قابل استنادی داشته باشد، اما دو قدر این صنعت یعنی «یک و یک» و «دلپذیر» از همین ابتدا نشان می‌دهند که به هیچ‌وجه تحمل این تفوق را ندارند و «تن جنوب» و «مهرام» نیز کمی آنطرف‌تر چشم امید به روزهای آتی دوخته‌اند. 
 
«کاله» پرافتخار زنگ خطری را  برای همه به صدا درآورد 
«کاله» که این روزها همه عناوین صنایع لبنی داخلی و خارجی را مال خود کرده است در این نظرسنجی نیز با اختلاف یکه و تنها صدر جدول گروه لبنی را قبضه کرده است و «پگاه» کهنه‌ کار را در کنار خود می‌بیند و کمی پایین‌تر هم «پاک»، «چوپان» و «می‌ماس» قرار گرفته‌اند. نکته قابل توجه امسال البته در گام نخست افول «هراز» همشهری «کاله» است که پارسال از همه زهرچشم گرفته بود. 
 
صدرنشین گروه نوشیدنی‌ها «سن‌ایچ» و دیگر هیچ
«سن ایچ» هم گام نخست را به‌گونه‌ای محکم برداشت که به همه هم صنفی‌های خود یادآور شود که امسال هم برای جایگاه دوم به بعد رقابت داشته باشند. «کوکاکولا» و «زمزم» هم در رتبه‌های بعدی جای گرفته‌اند. نکته قابل توجه همین ماه اول افول «رانی» و قرار گرفتن در رتبه پانزدهم است که اگرچه در گام نخست قابل استناد نیست، اما با توجه به اقبال سال‌‌های گذشته این برند محبوب به‌هرحال قابل توجه است. 
 
«شیرین‌عسل» بر قله تولیدکنندگان دنیای شیرین 
«شیرین عسل» که در طول سال‌های گذشته همواره رتبه نخست تولیدکنندگان شیرینی و شکلات را به خود اختصاص داده بود، امسال هم از همان نخستین روزها به‌گونه‌ای به جمع‌آوری امتیاز پرداخت که رقبا به فکر سنت‌شکنی این رقیب قدرتمند نباشند. امسال «باراکا»، «آیدین» و «فرمند» در رتبه‌های بعدی این گروه قرار گرفته‌اند. 
 
«سحر» صدرنشین مثلث طلایی صنعت نان 
«نان سحر» در گام نخست به همه رقبایش اثبات کرد که دود تولیدکنندگان صنعت نان از کنده بلند می‌شود. سال گذشته رقابت مثلث طلایی گروه یعنی «سحر»، «سه‌نان» و «نان‌آوران» تنور رقابت‌های این گروه را داغ داغ کرده بود، امسال هم فاصله امتیاز این سه برند اصلی صنعت نان بارقه‌های رقابت هیجان‌انگیز این گروه را روشن کرده است. 
 
«تک» تک و تنها در صدر گروه سلاطین رشته‌های طلایی 
«تک ماکارون» در حالی به تنهایی در صدر گروه ماکارونی قرار گرفت که صدای نفس‌های «زرماکارون» را در یک قدمی صدر می‌شنود. «مانا» رقیب همیشگی این دو برند هم کماکان مهمترین تعقیب‌کننده صدرنشینان است. البته «مانا» پارسال به این دو بزرگ صنعت ماکارونی نشان داد دود از کنده بلند می‌شود، امسال هم باید منتظر ماند و این رقابت هیجان‌انگیز را دنبال کرد. 
 
«گلها» گل سرسبد گروه ادویه و سبزیجات خشک 
«گلها» که پارسال گل سرسبد رده‌بندی تولیدکنندگان ادویه و سبزیجات خشک بود، امسال هم همین سودا را در سر دارد. البته «گلستان» در یک قدمی و «سبزان» هم با فاصله کمی آنطرف‌تر در نظر دارند مانند سال گذشته رقابت پرهیجانی را به تصویر بکشند، البته «گلها» امسال هم از همان ابتدا همه را تحت تأثیر محبوبیت خود قرار داده است. 
 
«گلستان» از همه زهر چشم گرفت 
«گلستان» هرچه در گروه ادویه و سبزیجات خشک قافیه را به «گلها» باخت، اما در گروه زعفران و چای از همان ابتدا زهر چشم را از همه رقبا گرفت. «سحرخیز»، «تروند زعفران» و «محسن» مانند سال گذشته جدی‌ترین رقبای «گلستان» به‌شمار می‌روند.
 

بستن

به ما بپیوندید

عضویت در خبرنامه